KUŁAKOWSKI MARIUSZ, artysta malarz
< Poprzednie | Następne > |
MARIUSZ KUŁAKOWSKI (ur. 15 VI 1961 Gdańsk), artysta malarz, pedagog. W 1981 ukończył naukę w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni-Orłowie, gdzie uczył się rysunku i malarstwa u Janiny Karczewskiej-Koniecznej. Studia ukończył na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku ( Akademia Sztuk Pięknych), dyplom broniąc w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga w 1987. Od 2001 nauczyciel plastyki i historii sztuki w XIX Liceum Ogólnokształcącym, od 2013 nauczyciel plastyki w Gimnazjum nr 25, gdzie realizuje autorski program „Pracownia wyobraźni”, skierowany do klas artystycznych na poziomie gimnazjum i liceum.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Uczestnik wystaw w kraju i za granicą, prace prezentował między innymi na indywidualnych wystawach w Gdańsku (Galeria Punkt, 1991; Polska Filharmonia Bałtycka, 2008; Galeria ZPAP, 2008; Galeria Jackiewicz, 2009) oraz na licznych wystawach zbiorowych, między innymi na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Arsenał ’88” w Warszawie (1988), VI Międzynarodowym Triennale Sztuki w Majdanku (2000), podczas wystawy Pamięć i uczestnictwo w Pałacu Opatów w Oliwie (2005), na Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” w Rzeszowie (2007), podczas ekspozycji pt. Postawy w gdańskiej Galerii Blik (2013). Laureat wyróżnień między innymi na III Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście (2005) i XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2008). W 2007 otrzymał nagrodę Prezesa ZPAP na I Międzynarodowym Biennale Malarstwa QUADRO-ART w Łodzi. Autor cykli malarskich: Gradienty (2001–2010), Ikony (2007–2010), Blury i Profile (oba w latach 2010–2013).
W twórczości czerpie z dokonań swojego promotora z czasów studenckich (zwłaszcza w zakresie koloru i porządkowania malarskiej przestrzeni). Choć jego sztuka często jest określana mianem abstrakcyjno-geometrycznej, sam chętnie przyznaje się do studiowania dzieł włoskiego trecenta czy quattrocenta oraz inspiracji sztuką dawnych mistrzów (Tycjan, Rembrandt). Jego prace charakteryzują się dbałością o linię, czystością wizji i klarownością formy. Interesuje go także powiązanie twórczości malarskiej z przestrzenią wirtualną, projektowanie komputerowe jako zapis pomysłu, który staje się podstawą do dalszej tradycyjnej realizacji obrazu na płótnie. Od 2014 roku posługuje się uproszczonym językiem artystycznym, wykorzystując subtelne przejścia tonalne powiązane z akcentami kolorystycznymi i grą rozproszonego światła.
Jego prace znajdują się między innymi w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki, Kolekcji ZPAP w Łodzi, w Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz w zbiorach prywatnych. Takie obrazy jak Pomiędzy niebem oraz Nad horyzontem II zyskały uznanie kolekcjonerów w 2013 na aukcjach dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Rempex w Warszawie.