KOŚCIÓŁ ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wieża kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej, 2006
Wejście do kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej, 2006

KOŚCIÓŁ ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ, Chełm, ul. Cieszyńskiego 1. Parafia (początkowo pod wezwaniem bł. Urszuli Ledóchowskiej) założona w 1985 dla nowej dzielnicy Chełm. Wyodrębniona z parafii przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na tzw. Starym Chełmie, początkowo też z obszaru tej parafii zarządzana. W 1985 funkcjonowała kaplica i salka katechetyczna. W 1986 rozpoczęto budowę dwukondygnacyjnego kościoła w części zachodniej kompleksu, według projektu Szczepana Bauma i Andrzeja Kwiecińskiego, domu katechetycznego i plebanii w części wschodniej.

Dolna świątynia oddana do użytku i poświęcona (przez abp. Tadeusza Gocłowskiego) w 1988, od 1994 w użytkowaniu kościół górny. Oba na planie trójkąta, z zachowanym podziałem na nawę główną i boczne. W dolnym, mniejszym (ze względu na wyodrębnioną zakrystię i salę katechetyczną), znajduje się między innymi ołtarz z obrazem patronki kościoła. W górnym, po prawej stronie, kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, po lewej Serca Jezusowego. W obu kościołach zwracają uwagę oryginalne konfesjonały, będące wbudowanymi w ściany osobnymi pomieszczeniami. 29 XI 1996 poświęcono i oddano do użytku wysoką i ciekawą architektonicznie (na planie trójkąta) dzwonnicę, nietypowo wkomponowaną w bryłę domu katechetycznego. W 1999 zwieńczono ją strzeliście zakończonym, miedzianym hełmem. Zbudowany w tym czasie dom katechetyczny, ze względu na zmianę formuły katechizacji, przekształcono w Dom Świętej Urszuli, z pokojami gościnnymi, pełniący funkcję hotelu.

Konsekracji kościoła dokonał 25 IX 2010 abp Sławoj Leszek Głódź. 5 XII 2010 zakończono montaż prospektu organowego zakupionych w kwietniu 2007 64-głosowych organów elektronowych „Johannus Sweelinck”. Od 27 VIII 1986 funkcjonuje dom zakonny sióstr urszulanek szarych, działają wspólnoty i organizacje katolickie. Parafia obejmuje obecnie zachodnią część Chełmu (nowego), między innymi ul. Cieszyńskiego, Dragana i Witosa. Od 1985 proboszczem jest ks. Adam Kalina, kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania