KOŚCIÓŁ ŚW. OJCA PIO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Ojca Pio, 2015
Kościół św. Ojca Pio, wnętrze
Tablica upamiętniająca konsekrację kościoła św. Ojca Pio

KOŚCIÓŁ ŚW. OJCA PIO, Ujeścisko, ul. Przemyska 21. Parafia ustanowiona w 2000, proboszczem został ks. Krzysztof Homoncik. Wydzielona częściowo z parafii przy kościele św. Judy Tadeusza na Łostowicach, częściowo z parafii przy kościele św. Franciszka z Asyżu w Emaus. Objęła osiedla: Ujeścisko (stare i nowe, między innymi ul. Łódzka, Warszawska, Płocka, Przemyska) oraz Szadółki (nowe, ul. Piotrkowska i Częstochowska).

Od 2000 funkcjonuje kaplica tymczasowa. W 2004 oddano do użytku dom parafialny z salą konferencyjną, salkami ( Szczepan Baum). W 2005 rozpoczęto budowę kościoła docelowego o architekturze nawiązującej do konstrukcji kościoła (archikatedry) Trójcy Świętej w Oliwie (układ bazyliki, dwie wieże od strony fasady itp.). Do 2011 bryła kościoła wespół z wieżami w pełni gotowa, w transepcie po północnej stronie ołtarz Jezusa Miłosiernego, po południowej – Matki Boskiej Fatimskiej, tło prezbiterium stanowi ogromny (tymczasowy) wizerunek patrona świątyni. Sklepienie opiera się na siedmiu parach filarów.

W parafii działa wiele wspólnot, w tym neokatechumenat Betlejem, Żywy Różaniec, Oaza Dzieci Bożych, Ruch Domowego Kościoła, schola dziecięca Fiołki Ojca Pio, młodzieżowy zespół muzyczny Emmanuel. 22 IX 2018 konsekracji kościoła dokonał abp Sławoj Leszek Głódź. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania