KLEBBA WIESŁAW, mechanik okrętowy, artysta malarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wiesław Klebba, 2009
Wiesław Klebba Czterej koszerni i bies, 1983
Wiesław Klebba, Stwory przeróżne, rysunek, 1985
Wiesław Klebba, Debata polityków, 1980
Wiesław Klebba, Przeminęło z wiatrem, 1992
Wiesław Klebba, Ten większy oszukuje tego mniejszego, 2022
Wiesław Klebba, Sanatorium po godzinie 22 (cienie w Raju), 2022

WIESŁAW KLEBBA (ur. 10 VIII 1958 Gdańsk), technik mechanik okrętowy, artysta malarz, rysownik, grafik. Syn Romana Klebby (18 IV 1932 Kłanino – 19 XII 2010 Gdynia), absolwenta gdańskiego Technikum Budowy Okrętów Conradinum i Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej (PG), autora podręcznika materiałoznawstwa okrętowego, pracownika Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, działacza Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (1980–1983 prezesa oddziału w Gdyni), i Alicji z domu Szuterkiewicz (22 V 1933 Lwów – 26 XI 2015 Gdynia), księgowej, między innymi w Fabryce Urządzeń Okrętowych w Rumi.

W latach 1965–1973 uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdyni, w 1973–1976 tamże Zasadniczej Szkoły Zawodowej Stoczni Marynarki Wojennej, w 1976–1979 Technikum Budowy Okrętów przy Stoczni im. Komuny Paryskiej. Od 1979 do 1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP), był również wolnym słuchaczem tej uczelni i modelem pozującym na zajęciach rysunku dla studentów. W 1980 uczestnik strajków na uczelni, nie był członkiem NZS „Solidarność”. Pracował jako nauczyciel wychowania plastycznego w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni i w dekoratorni Teatru Miejskiego w Gdyni. Od 1992 do 1998, wspólnie z Januszem Rydzewskim, prowadził firmę „S. C. Linea”, działającą w obszarze reklamy wizualnej, zajmującą się projektowaniem i wykonywaniem ulotek, szyldów, stojaków reklamowych, reklam na samochodach, reklam na billboardach. Od 1998 grafik w gdyńskiej firmie „Wasto”.

Artysta-malarz, swoich prac nie wystawia. Jest kolorystą, ujmującym zestawieniami kolorów. Jest zarazem tradycjonalistą, stosującym sprawdzone farby olejne, jak i eksperymentatorem poszukującym zastosowania nieoczywistych materiałów w olejach na płótnie, deskach, na płytach pilśniowych czy płytach gipsowo-kartonowych. Narzędzia, którymi się posługuje, oprócz pędzli i szpachelek to również nowatorskie, czasem wręcz zaskakujące przedmioty. W obrazach uzyskuje niesamowitą teatralność postaci. Jest kolorystą, ujmującym zestawieniami kolorów. Jego prace są często pozornie niedokończone, niekiedy w oczywisty sposób niedokończone, sprawiające wrażenie niedbałości. Sprzyja to możliwościom różnej interpretacji, od niepokoju do rubasznego humoru. Zdają się smutne czy mroczne albo rozweselające. Pomimo wyczuwalnego niepokoju, jego prace są często odbierane pozytywnie przez dzieci.

Członek Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Odział Gdańsk, Stoczniowego Klubu Płetwonurków „Meduza” Gdynia, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) przy Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Był członkiem klubu żeglarskiego YK Stal Gdynia, członkiem i bosmanem RKS BałtyK Gdynia. Rodziny nie założył. PSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania