KÜSTER ALFRED, artysta kowal

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Alfred Küster
Alfred Küster przy wykutym przez siebie ogrodzeniu fontanny Neptuna i zrekonstruowanych herbach i orłach


ALFRED KÜSTER (ur. 11 VI 1942 Królewiec), artysta kowal. Syn Leona (22 IV 1914 – 1 IX 1945) i Agnieszki (5 I 1912 – 14 XII 1987) z domu Deyck (Deik), siostrzeniec obrońcy Westerplatte w 1939 Władysława Deika. Po śmierci ojca przeniósł się jesienią 1945 z matką w jej strony rodzinne, początkowo do Niestępowa koło Gdańska, następnie do Sulmina koło Żukowa, gdzie ukończył szkołę podstawową.

Podstawy wykształcenia zawodowego zdobył w kuźni mistrza Henryka Szymańskiego w Pruszczu Gdańskim. Po służbie wojskowej (1960–1962) ukończył kurs czeladniczy i rozpoczął pracę w kuźni Przedsiębiorstwa Państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków (PP PKZ) Oddział w Gdańsku. Artystyczne zdolności i umiejętności w kowalstwie artystycznym rozwijał w zespole kowali pod kierunkiem Stanisława Goździelewskiego, dyplom mistrzowski uzyskał tamże w 1965. Zasłużony artysta w dziedzinie kowalstwa artystycznego. W latach 1970–1975 wykonał m.in. ozdobne balustrady i poręcze przedproży oraz kraty do okienek piwnicznych kamieniczek przy ul. Mariackiej i przy Długim Targu. W latach następnych wykuł ogrodzenie osłaniające fontannę Neptuna i zrekonstruował widniejące na nich herby i orły, wcześniej skradzione. Stworzył kraty dla Wielkiej Zbrojowni i kute bramy Parku Oliwskiego. Współpracował przy wystroju Domu Angielskiego, Domu Filatelisty i Domu Harcerza, tworząc okucia okien oraz uchwyty, klamki i szyldy drzwiowe. Jego dziełem jest brama wjazdowa pałacu w Krokowej, oraz wiele krat i innych kutych elementów wyposażenia dla budowli obronnych w Pasłęku, Morągu, Olsztynie i Malborku, oraz dla zabytków architektury mieszczańskiej w Tallinie i Bremie.

W 1996 założył firmę kowalstwa artystycznego, uzyskując wcześniej (1994) certyfikat wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku (dr Marcina Gawlickiego) o posiadaniu kwalifikacji do wykonywania prac konserwatorskich, uzupełnień i rekonstrukcji w zakresie kowalstwa artystycznego i ślusarstwa. W 2008 wykonał kuty stelaż utrzymujący przeszkloną gablotę Kolumny Meteorologicznej na Długim Targu, upamiętniającej Daniela Fahrenheita. Ukoronowaniem działalności konserwatorskiej w kowalstwie artystycznym było wykonanie kutych w żelazie drzwi wejściowych do gmachu głównego Politechniki Gdańskiej oraz zrekonstruowanie w blasze miedzianej, w zwieńczeniu fasady tego budynku, wielkowymiarowych figur przy rzygaczach i czterech lwich masek (2008).

Otrzymał dyplom i wyróżnienie specjalne na Międzynarodowym Plenerze Artystycznym Pszczyna 1989 oraz dyplom i wyróżnienie IV Międzynarodowego Pokazu Kowalstwa Artystycznego Zamek w Gniewie 1997.

Żonaty był z Bożeną (4 IX 1945 – 27 XII 2008), urzędniczką Pracowni Konserwacji Zabytków Oddział Gdańsk (1962–1992) i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (1993–2000), ojciec Tomasza (ur. 31 VIII 1968) oraz Bartłomieja (ur. 7 XI 1975), z wykształcenia stolarzy i kowali artystycznych. CzB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania