HORODECKI RYSZARD, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ryszard Horodecki

RYSZARD HORODECKI (ur. 30 IX 1943, Kowel, Wołyń), fizyk, profesor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Wiosna 1994 z rodzicami zamieszkał w Częstochowie (rodzinnym mieście matki), w 1949 w Sopocie. W 1960 ukończył szkołę średnią w Sopocie, w 1967 Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej (PG). W tym roku podjął pracę w Katedrze Fizyki Teoretycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, następnie (po przekształceniach w 1970) na UG. Od 1976 doktor na podstawie rozprawy O ciśnieniowym poszerzaniu linii widm molekularnych. Od 1997 doktor habilitowany na podstawie rozprawy o teorioinformacyjnych i korelacyjnych aspektach kwantowego splątania (przewód na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu). W latach 1993–2004 przebywał na stażach naukowych w Isaac Newton Institute, Cambridge University (1999, 2004), Schrödinger International Institute of Mathematical Physics Wien (2000), T.J. Watson Reserch Center Yorktown Heights New York (2000 i 2003). Od 2005 profesor tytularny, od 2007 profesor zwyczajny.

Od 2005 kierownik Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, od 2007 także dyrektor utworzonego przy współpracy między innymi z UG Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Specjalista z zakresu fizyki teoretycznej, jeden z twórców nowej, interdyscyplinarnej dziedziny – kwantowej informatyki, współodkrywca tzw. splątania związanego (bound entanglement) i efektywnej metody detekcji splątania (entanglement witnesses).

W 1999 został zaproszony do współorganizacji, w ramach V Programu Ramowego Unii Europejskiej, projektu „Entanglement in Quantum Information Processing”, w którym uczestniczyło 17 ośrodków europejskich i który był pierwszym w Polsce projektem unijnym z dziedziny informatyki kwantowej. W 2011 jako trzeci Polak otrzymał prestiżowy grant przyznawany przez Europejską Radę do spraw Badań Naukowych (European Research Council – ERC) w konkursie „Ideas” Advanced Grant na dalsze badania w dziedzinie informatyki kwantowej. Od 2010 członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

W 2008 otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych ( nagrody miasta Gdańska). Odznaczony między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007). Autor utworów poetyckich (tomiki: Sum ergo cogito, 2003; Arras z Andromedy, 2009). Ojciec Pawła, profesora na PG, Michała, profesora na UG, Karola informatyka na UG, Justyny absolwentki germanistyki UG.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania