GIEDZ-GRUDNICKA MARIA, dziennikarka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Maria Giedz-Grudnicka

MARIA GIEDZ-GRUDNICKA (ur. 26 XI 1952 Olsztyn), dziennikarka. W 1976 absolwentka historii sztuki na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie oraz w 1986 Podyplomowego Studium Konserwacji Architektury na Politechnice Warszawskiej. Od 2006 doktor nauk humanistycznych z zakresu nauki o polityce na podstawie rozprawy Problem kurdyjski i perspektywy jego rozwiązania (przewód w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego).

Po studiach pracowała jako historyk sztuki i konserwator zabytków w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie (1978–1979), następnie w oddziale w Białymstoku (1979–1987). Autorka opracowań historyczno-urbanistycznych miast, kościołów, klasztorów, dworów i kamienic we wschodniej Polsce; w formie monografii ukazało się opracowanie Święta Góra Grabarka (1987), dotyczące największego sanktuarium prawosławia w Polsce. Pierwsze publikacje prasowe w 1987 zamieszczała w wydawnictwie ojców oblatów „Misyjne Drogi”, były to reportaże z licznych podróży, głównie do Azji. W czasopismach ojców paulinów „Królowa Apostołów” i „Mały Apostoł” oraz kwartalniku „Wiara i Odpowiedzialność” publikowała artykuły o tematyce społecznej. W 1988 podjęła pracę w wydawnictwach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego: „Hejnał Mariacki”, „Tygodnik Polski” oraz „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”. W latach 1989–1991 pracowała w zespole „Tygodnika Gdańskiego”; 1992–2004 publicystka „Dziennika Bałtyckiego”. Od 2004 związana z „Magazynem Solidarności”, była też gdańskim korespondentem „Tygodnika Solidarność”. Publikowała w magazynach podróżniczych „Świat i Podróże” i „Poznaj Świat” oraz w „Gazecie Prawnej”, „Dzienniku Pomorskim” i „Czasie Pomorza”. Prowadziła wykłady w gdańskiej Wyższej Szkole Bankowej (Katedra Stosunków Międzynarodowych), m.in. w zakresie dziennikarstwa wojennego i podróżniczego oraz w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku.

Specjalizuje się w tematyce społeczno-interwencyjnej oraz kulturalnej (cykl „Oddajcie Nasze Zabytki”). Kilkakrotnie przebywała w północnym Iraku, m.in. w 1991 w czasie exodusu Kurdów, i w innych krajach Bliskiego Wschodu. Jako korespondentka Radia Wnet podczas rewolucji syryjskiej w 2013 nadawała relacje o sytuacji w obozach dla uchodźców, w 2015 o fali uchodźców w regionie Kurdystanu. W czasie wojen bałkańskich w latach 1993 i 1998 przekazywała informacje z pierwszej linii walk w Kosowie i Sarajewie. Plonem podróży do krajów Ameryki Łacińskiej były reportaże zamieszczane w czasopismach warszawskich. Autorka książek Węzeł kurdyjski (2002) i Kurdystan, bez miejsca na mapie (2010).

Od 1989 członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, od 2018 Zarządu Głównego. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i samorządową (2020). JRD

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania