WIZYTY SZACHA IRANU MOHAMMADA REZY PAHLAWIEGO W GDAŃSKU, 1966, 1977

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 10:39, 22 mar 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

Pierwsza wizyta szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego w Gdańsku trwała od 17 IX do 18 IX 1966. Monarcha, wraz z małżonką Farah Pahlawi, wylądował na lotnisku na Zaspie w sobotę 17 IX 1966 o godzinie 17:30. W powitaniu uczestniczyli m.in. zastępca przewodniczącego Rady Państwa prof. Stanisław Kulczyński, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Piotr Stolarek z małżonką, zastępcy przewodniczącego Prezydium: Henryk Śliwowski, Bernard Szczęsny, Karol Śmielak i kontradmirał Ludwik Janczyszyn. W uroczystości powitania udział wzięła kompania honorowa Marynarki Wojennej. Po powitaniu kolumna samochodów – ulicami i alejami Kościuszki, Grunwaldzką, Zwycięstwa, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie i Targ Drzewny – dotarła na Targ Węglowy, gdzie szacha powitał przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Tadeusz Bejm. Szach otrzymał medal „X wieków Gdańska”, zwiedził ulicę Długą oraz Długi Targ i udał się do Sopotu.

W niedzielę 18 IX 1966 o godzinie 10:00 szach przybył na Westerplatte, gdzie został powitany przez szefa Sztabu Głównego Marynarki Wojennej kontradmirała Ludwika Janczyszyna oraz zastępcę przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Henryka Śliwowskiego. Po uroczystym złożeniu wieńców kontradmirał Janczyszyn przedstawił szachowi historię obrony Westerplatte, po czym nastąpiło zwiedzanie placu budowy pomnika Obrońców Westerplatte. Następnie, po odwiedzinach Gdyni i Sopotu, szach zwiedził Stocznię Gdańską, gdzie obejrzał trasernię, hale montażowe, pochylnie i zakład budowy silników. W czasie pobytu szacha w Stoczni Gdańskiej jego żona wysłuchała koncertu organowego w katedrze oliwskiej. Tego samego dnia po uroczystym pożegnaniu goście odlecieli do Warszawy.

Druga wizyta szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego w Gdańsku miała miejsce w środę 24 VIII 1977. Przylot szacha wraz z małżonką Farah Pahlawi na lotnisko w Rębiechowie nastąpił o godzinie 15:10. Szacha powitali przedstawiciele władz województwa gdańskiego z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeuszem Fiszbachem i wojewodą Henrykiem Śliwowskim na czele. W Śródmieściu, przed Złotą Bramą szacha powitał przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku Jarosław Polski, po czym zebrani wysłuchali koncertu zespołu folklorystycznego Bazuny+ z Leźna. Goście przeszli ul. Długą w stronę Ratusza Głównego Miasta. W trakcie przemarszu byli informowani przez architekta wojewódzkiego Konrada Pławińskiego o problemach odbudowy Głównego Miasta.

Następnie zostali powitani przez prezydenta Gdańska Andrzeja Kaznowskiego, odzianego w historyczne insygnia burmistrzowskie. W Ratuszu Głównego Miasta szach zwiedził w Sali Białej wystawę fotogramów obrazujących odbudowę Głównego Miasta, a w Sali Czerwonej szach i jego małżonka otrzymali pamiątkowe medale miasta, szkatułę z pucharami ozdobionymi herbem miasta oraz kaszubskie hafty. Po opuszczeniu Ratusza Głównego Miasta goście udali się okrętem na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Portu Północnego w towarzystwie dowódcy Marynarki Wojennej wiceadmirała Ludwika Janczyszyna. Następnie szach odwiedził Gdańskie Zakłady Rafineryjne, gdzie został powitany przez wiceministra przemysłu chemicznego Jana Sidorowicza oraz dyrektora rafinerii Andrzeja Woronieckiego. W sali konferencyjnej szach wysłuchał informacji o historii budowy zakładu oraz o jego możliwościach technologicznych i produkcyjnych. Szach zwiedził teren zakładu, słuchając objaśnień głównego inżyniera produkcji Jana Ruty. W tym czasie cesarzowa odwiedziła katedrę w Oliwie, gdzie została powitana przez biskupa sufragana diecezji gdańskiej ks. Kazimierza Kluza oraz dyrektora Polskiej Opery i Filharmonii Bałtyckiej Macieja Krzyżanowskiego. Po katedrze oprowadzał cesarzową Konserwator Zabytków Miasta Gdańska Romuald Chomicz. W katedrze cesarzowa wysłuchała też koncertu organowego w wykonaniu Leona Batora. Goście zakończyli swój pobyt w Gdańsku 24 VIII 1977 około godz. 19:00, odlatując z lotniska w Rębiechowie. ŁMBibliografia:
„Dziennik Bałtycki” nr 221, 17 IX 1966.
„Dziennik Bałtycki” nr 222, 19 IX 1966.
„Dziennik Bałtycki” nr 223, 20 IX 1966.
„Dziennik Bałtycki” nr 192, 25 VIII 1977.
„Wieczór Wybrzeża” nr 191, 26 VIII 1977.
Wasielewski Jarosław, Dwie trójmiejskie wizyty szachinszacha Iranu, WWW: https://historia.trojmiasto.pl/Dwie-trojmiejskie-wizyty-szachinszacha-Iranu-n155275.html.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania