WIZYTY NASTĘPCY TRONU HISZPANII FILIPA VI BURBONA W GDAŃSKU, 2008, 2012

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 11:29, 6 lip 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Książę Filip Burbon z małżonką podczas składania wieńca przed pomnikiem Poległych Stoczniowców, 2008
Książę Filip Burbon z małżonką podczas spaceru ul. Długą, 2008


WIZYTY NASTĘPCY TRONU HISZPANII FILIPA VI BURBONA (ur. 30 I 1968 Madryt, Hiszpania), księcia Asturii w latach 1977–2014, króla Hiszpanii od 20 VI 2014.

Pierwsza wizyta (8 V 2008)
Przybył do Polski 6 V 2008 z oficjalną wizyt, na zaproszenie polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako następca tronu Hiszpanii. Towarzyszyła mu jego żona Letizia Ortiz Rocasolano. Tego samego dnia książę spotkał się w Warszawie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a 7 V 2008 z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami: sejmu Bronisławem Komorowskim i senatu Bogdanem Borusewiczem.

8 V 2008 książęca para przybyła z nieoficjalną wizytą do Gdańska. Wybór Gdańska wynikał z chęci odwiedzenia „kolebki” Solidarności oraz ówcześnie jedynego w Polsce konsulatu Hiszpanii. Para książęca przyleciała polskim samolotem Boeing na lotnisko w Rębiechowie, na którym rozwinięto czerwony dywan, a gości powitał wojewoda pomorski Roman Zaborowski oraz kompania reprezentacyjna polskiej Marynarki Wojennej. Bezpośrednio z lotniska goście udali się pod Stocznię Gdańską, gdzie w towarzystwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zwiedzili wystawę „Drogi do Wolności”. Księżna Letizia otrzymała w prezencie folder 21 stoczniowych postulatów. Następnie książęca para złożyła pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 wieniec z biało-czerwonych goździków ze wstęgą w barwach Hiszpanii.

Kolejnym punktem wizyty był kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP), gdzie przybyłych powitał arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódz, a po świątyni oprowadził proboszcz ks. Stanisław Bogdanowicz. Na dłużej para książęca zatrzymała się przed zegarem astronomicznym oraz kopią tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Książę Filip wyraził zaciekawienie faktem, iż w świątyni pozwolono na umieszczenie symboli znaków zodiaku. Następnie książę z małżonką spacerowali ulicami Głównego Miasta w towarzystwie prezydenta Pawła Adamowicza i konsula generalnego Hiszpanii w Gdańsku Macieja Dobrzynieckiego. Na ul. Długiej goście rozmawiali z napotkanymi młodymi Hiszpanami studiującymi w Trójmieście. Po dwugodzinnym spacerze udano się do Dworu Artusa na wydane przez prezydenta Pawła Adamowicza uroczyste, dyplomatyczne śniadanie. Bezpośrednio z Dworu Artusa, w godzinach popołudniowych, para książęca udała się na gdańskie lotnisko i opuściła Gdańsk.

Druga wizyta (10 VI 2012)
Książę Filip VI Burbon z małżonką księżną Letizią Ortiz Rocasolano przybył z drugą, również prywatną, kilkugodzinną wizytą do Gdańska 10 VI 2012. Okazję ku temu stanowił inauguracyjny mecz piłki nożnej na Mistrzostwach Europy EURO 2012 Hiszpania–Włochy (1:1). Przed meczem książę Filip z szalikiem w barwach Hiszpanii przywitał się na trybunach stadionu miejskiego w Gdańsku-Letnicy m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i z jego małżonką Małgorzatą. Obok książęcej pary zasiadł szef Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) Michel Platini. Obecni byli również prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Włoch Giorgio Napolitano oraz Lech Wałęsa. Po zakończeniu meczu (o godzinie 20:01) książęca para opuściła Gdańsk. AKP PP










Bibliografia:
(kasz)., Hiszpańska para książęca z wizytą w Gdańsku, „Polska Dziennik Bałtycki” 9 V 2008, s. 7.
8 maja 2008, https://www.gdansk.uw.gov.pl.
js, Hiszpańska para książęca zwiedzała Gdańsk, https://www.trojmiasto.pl.
KB, Książę w Gdańsku, https://www.fakt.pl.
MAC., Przyszły król Hiszpanii gościł w Gdańsku, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” 9 V 2008, s. 1.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania