SEREDYŃSKI MARIAN WIKTOR, dyrektor Polskich Szkół Handlowych, patron gdańskiej ulicy

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Marian Seredyński
Marian Seredyński (siedzi w środku w pierwszym rzędzie) w otoczeniu grona pedagogicznego Polskich Szkół Handlowych
Nagrobek Mariana Seredyńskiego na cmentarzu Srebrzysko

MARIAN WIKTOR SEREDYŃSKI (4 VIII 1890 Siedliska, województwo lwowskie – 25 VIII 1959 Gdańsk), działacz społeczny, dyrektor Polskiej Szkoły Handlowej w II Wolnym Mieście Gdańsku. Syn rolnika (według aktu urodzenia) lub urzędnika (wedle wypełnionej przez siebie ankiety personalnej) Franciszka i Karoliny z domu Zarzyckiej. W latach 1901–1908 uczęszczał do szkoły realnej we Lwowie, uczył się też gry na skrzypcach w Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego, dyplom uzyskał również w 1908. Od 1913 do 1918 nauczyciel w Krajowej Szkole Kupiectwa w Tarnowie, zwolniony z wojska nie brał udziału w I wojnie światowej, w listopadzie 1918 rozbrajał żołnierzy austriackich w Galicji. Przeniósł się do Krakowa, początkowo był nauczycielem w szkole kupieckiej, od 1919 pracował w Akademii Handlowej w Krakowie. W roku szkolnym 1925–1926 wykładał w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W Gdańsku od 1926 do 1929 dyrektor Polskiej Szkoły Handlowej, dokonał jej otwarcia 13 IX 1926. W latach 1929–1939 kierował zespołem polskich szkół handlowych (także Polską Wyższą Szkołą Handlową). Sprawny organizator, zatrudniał dobrą kadrę nauczycielską. Działał w Gdańskiej Macierzy Szkolnej, był członkiem Komisji Szkolno-Oświatowej i zastępcą przewodniczącego Komisji Administracyjno-Finansowej. Należał do Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, był przewodniczącym Sekcji Odczytowej, członkiem Zarządu Głównej Rady Wychowania Obywatelskiego, działał też w harcerstwie II Wolnym Mieście Gdańsku.

Od września 1939 w Warszawie, od 1944 więziony na Pawiaku (nierozpoznany, wypuszczony na wolność). Wiosną 1945 roku powrócił do Gdańska (porzucając proponowane mu stanowisko wicestarosty w Końskich), pracował w Sopocie i Gdańsku jako dyrektor w sopockim Gimnazjum i Liceum Handlowym, w Państwowym Liceum Spółdzielczym w Gdańsku. Inicjator założenia Towarzystwa Naukowego Księgowych, kierownik kursów tego Towarzystwa we Wrzeszczu.

Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1958). Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Patron jednej z ulic Gdańska i od 15 XI 2011 gdańskiego tramwaju Pesa Swing 120NaG nr 1043. MA

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania