OLIWSKI RATUSZ KULTURY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Oliwski Ratusz Kultury
Oliwski Ratusz Kultury

OLIWSKI RATUSZ KULTURY (ORK), prywatna placówka kulturalna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Powstał z inicjatywy przedsiębiorcy i prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska, Andrzeja Stelmasiewicza. W 2011 Fundacja wynajęła lokal w budynku po dawnym sklepie z warzywami i owocami i utworzyła tam placówkę kulturalną Warzywniak Galeria Sztuki oraz biuro Fundacji. Po zamknięciu sąsiadującego z galerią sklepu rybnego fundacja przejęła ten lokal, tworząc salę warsztatową oraz wykładową „Świetlica w Rybnym”.

W 2016, po znalezieniu przez władze Gdańska mieszkania zastępczego dla mieszkańców z piętra, Fundacja przejęła cały budynek, zobowiązując się przeprowadzić kapitalny remont całego budynku. Otwarcie ORK nastąpiło 10 IX 2017. Łączy on funkcje kulturalne oraz usługowe. Odbywają się tu koncerty, przedstawienia teatralne, prezentowane są obrazy, rysunki, fotografie i dzieła sztuki. Działa Oliwska Akademia Sztuki, organizująca wykłady i warsztaty z różnych dziedzin, mieści się także restauracja „Tu Można Marzyć” oraz dziewięciopokojowy hostel „Ratusz B&B”.

Od 2020 realizowany jest w nim cykl spotkań/debat popularnonaukowych i obywatelskich „Wydział Spraw Fundamentalnych”, w których na pytanie: „W jaki sposób edukować, jednoczyć i inspirować społeczeństwo, by chciało aktywniej i bardziej świadomie uczestniczyć w życiu publicznym?”, próbują odpowiadać eksperci i specjaliści różnych dziedzin: etyki, filozofii, psychologii, prawna, socjologii, kultury. Spotkania prowadzą mec. Magda Krzyżanowska–Mierzewska oraz ks. ks. Krzysztof Niedałtowski Krzysztof Niedałtowski. JR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania