KOŚCIÓŁ BŁ. DOROTY Z MĄTÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 10:32, 2 gru 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół bł. Doroty z Mątów, widok od strony południowo-wschodniej, 2019
Krzyż upamiętniający erygowanie parafii w Jasieniu, po lewej kamień ku czci ks. Jana Dziubana, 2019
Kamień upamiętniający pierwszego proboszcza w Jasieniu, ks. Jana Dziubana, 2019

KOŚCIÓŁ BŁ. DOROTY Z MĄTÓW, Gdańsk-Jasień, ul. Kartuska 349. Jasień należał początkowo do parafii i kościoła św. Franciszka z Asyżu w Emaus, w ramach której w 1958 roku uruchomiono filialny kościół św. Jana Chrzciciela w Kiełpinie Górnym, obejmujący także i to osiedle. W 1963 wyodrębniono dla Jasienia osobny wikariat w osobie ks. Jana Dziubana. Nabyto działkę i wybudowano niewielki dom mieszkalny–plebanię przy ul. Kartuskiej 398, w której garażu urządzono prowizoryczną kaplicę, poświęconą 12 XII 1970 przez przez bp Lecha Kaczmarka. W związku z rozbudową dzielnicy od 1972 podjęto starania o wybudowanie osobnego kościoła. Parafia pod wezwaniem bł. Doroty z Mątów erygowana została przez tego samego ordynariusza 15 VI 1979, obejmując początkowo także Kiełpino Górne. Po wyodrębnieniu kolejnych jednostek administracji kościelnej obecnie należą do niej „stary” i „nowy” Jasień, Kiełpinek, osiedla Wiszące Ogrody i Szadółki.

21 I 1980 zatwierdzono nową lokalizację kompleksu parafialnego przy ul. Kartuskiej 349. 3 V 1982 poświęcono plac pod budowę świątyni. Wzniesiono nową tymczasową kaplicę, uruchomioną w grudniu 1982. W kwietniu 1988, po otrzymaniu pozwolenia na budowę, rozpoczęto wznoszenie świątyni docelowej według projektu inż. architekta Henryka Dezora ( Adalbertus-Werk (Stowarzyszenie św. Wojciecha)). W budowę konstrukcji, zaprojektowanie dachu, aranżację wystroju wnętrza oraz dekoracje zewnętrznych elewacji zaangażowani byli ponadto inż. Józef Terlecki oraz inż. architekt Maria Żurek. Inwestycja uzyskała wsparcie ze strony dawnych mieszkańców Jasienia, skupionych we wspólnocie Kirchbauerein St. Dorothea von Montau z Düsseldorfu. W 1988 wykonano wykopy, w 1990 powstały fundamenty kościoła. W 1992 wylano strop dolnej części świątyni. W 1996 kościół otynkowano, wykonano także wieżę. W latach 1998–2001 całość przykryto dachem. Powstała wówczas także konstrukcja sufitu. W 2004 przeprowadzono prace wykończeniowe: wykonano oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, chrzcielnicę, granitową posadzkę, elewację, ustawiono nowe ławki. Zakończono także prace związane z budową i wyposażeniem plebanii. W 2009 inwestycję zamknęły prace nad tzw. małą architekturą oraz wykonanie ogrodzenia. Pierwszą mszę w dolnym kościele odprawiono 24 XII 1994, w górnym w 2002. 25 VI 1995 abp Tadeusz Gocłowski wmurował w prezbiterium kamienie węgielne z miejsc związanych z życiem i kultem patronki (Mątów Wielkich, kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku i Kwidzyna), a 1 VII 2007 dokonał uroczystej konsekracji kościoła.

Świątynia wzniesiona na planie kwadratu, w kształcie Namiotu Przymierza, oś nawy głównej kościoła górnego mieści w przekątnej: w północnym końcu prezbiterium i zakrystia z przyległą plebanią, w południowym główne wejście. W osi (przekątnej przeciwległej) znajdują się kaplice Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Symbolikę świątyni, drogi prowadzącej ku spotkaniu z Bogiem, podkreśla doświetlenie wnętrza, układ ławek zbiegających się promieniście ku prezbiterium, sklepienie wznoszące się ku wieży w kulminacyjnym punkcie obiektu, nad ołtarzem. W ścianie prezbiterium znajduje się tabernakulum, nad którym na belce tęczowej zawieszono krzyż. Ponad mensą ołtarzową oryginalny żyrandol w formie „drzewa życia”. W 2015 założono w oknie prezbiterium nowy witraż, symboliką nawiązujący do Trójcy Świętej. Po prawej stronie ołtarza umieszczono ośmiokątną chrzcielnicę z kopułą opatrzoną symbolem Ducha Świętego, gołębicą. Na ścianach bocznych prezbiterium obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej po prawej, w sąsiedztwie chrzcielnicy. Po lewej – obraz bł. Doroty z Mątów. Kościół dolny o znacznie mniejszej kubaturze i skromniejszym wystroju służy natomiast jako obiekt pomocniczy do celów duszpasterskich.

W parafii działało i dziala szereg stowarzyszeń i grup religijnych, w tym obok tradycyjnych – Żywego Różańca, Caritas, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, czy Domowego Kościoła – także zespół muzyczny „Dorotis” (1999), duszpasterstwo młodzieżowe „Namiot Spotkania”, Wspólnota Marana Tha, Szkoła Maryi, Wspólnota Krwi Chrystusa (od 2017), Bractwo św. Pawła (od 2018). Ukazuje się "Tygodnik Parafialny". W 2016 roku przed głównym wejściem do kościoła górnego ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą pierwszego proboszcza, ks. Jana Dziubana, ustawiony w dwudziestą rocznicę jego śmierci. Parafia utrzymuje żywy kontakt ze wspólnotami, także z obszaru Niemiec, propagującymi kult bł. Doroty z Mątów. SK

Proboszczowie kościoła bł. Doroty z Mątów
1963–1980 ks. Jan Dziuban (do 15 IX 1979 administrator)
1980–1981 ks. Janusz Wojnicki (wikariusz adiutor)
1981–1987 ks. Bogdan Kupka (wikariusz adiutor)
20 VII 1987 – 20 V 2010 ks. Bronisław Kabat
30 VI 2010 – 2020 ks. Zygmunt Słomski
1 VII 2020 – ks. Adam Kołkiewicz
AGK
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania