KALEWSKI FELIKS, nauczyciel w Polskich Szkołach Handlowych

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 13:03, 17 kwi 2023

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zakończenie roku szkolnego 1936/1937, od prawej Feliks Kalewski i Szczepan Pilecki

FELIKS JÓZEF KALEWSKI (18 III 1905 Kunowo koło Śremu – 11 XI 1939 Piaśnica), nauczyciel w Polskich Szkołach Handlowych w II Wolnym Mieście Gdańsku. Syn nauczyciela Feliksa i Marii z domu Ittner. Uczeń gimnazjów w Śremie i Jarocinie, w 1932 absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu. Obowiązkową praktykę studencką odbył w poznańskim oddziale Pocztowej Kasy Oszczędności (PKO). Pod koniec studiów pracował jako nauczyciel w szkołach zawodowych w Poznaniu, od 1931 do 1934 w tamtejszej miejskiej szkole handlowej.

W Gdańsku od 5 XII 1934, po otrzymaniu propozycji objęcia posady nauczyciela matematyki i księgowości w Polskiej Szkole Handlowej i Polskiej Wyższej Szkole Handlowej. Od 11 V 1938 był prezesem Koła Przyjaciół Harcerstwa przy tych szkołach, opiekował się uczniowską samopomocą, był założycielem i opiekunem Szkolnej Kasy Oszczędności oraz Kółka Germanistycznego. Współautor (wraz z nauczycielem tych szkół Jerzym Madeyem) podręcznika Księgowość – teoria i tematy (cz. 1 i 2 wydane drukiem w 1938, cz. 3 pozostała w rękopisie). Wygłaszał odczyty na zebraniach Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku (WMG).

Pod koniec sierpnia 1939, po wakacjach spędzonych w Polsce, nie został wpuszczony na teren WMG. Zatrzymał się w Gdyni, z chwilą wybuchu II wojny światowej zgłosił się do Straży Obywatelskiej. Po zajęciu Gdyni przez Niemców aresztowany i przetrzymywany jako zakładnik w budynku sądu grodzkiego. Rozstrzelany w masowej egzekucji Polaków w lasach Piaśnicy.

Od 18 V 1935 żonaty był z Heleną z domu Waligórską, ojciec Lidii Danuty, żony inżyniera budowy okrętów Jerzego Kamionki. Jego nazwisko umieszczono na tablicy pamiątkowej polskich nauczycieli z WMG zamordowanych i zmarłych podczas II wojny światowej przy ul. Wałowej 21 i na tablicy upamiętniającej gdańskich działaczy harcerskich na murach gdańskiego Domu Harcerza. RED

Bibliografia:
Mikos Stanisław, Kalewski Feliks Józef, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 2, Gdańsk 1994, s. 334.
Pelczar Marian, Kalewski Feliks Józef, w: Polski Słownik Biograficzny, t. 11, 1964/1954, s. 442-443.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania