JAENICKE FRITZ, architekt, felietonista

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:02, 23 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Emeryt Franz Poguttke, jeden ze zbiorów felietonów, 1932

FRITZ JAENICKE (9 XII 1885 Gdańsk – 27 VII 1945 Gdańsk), architekt, felietonista. Ukończył średnią szkołę św. Jana, następnie studia architektoniczne w Technische Hochschule Danzig. Rysunku uczył się u Wilhelma Augusta Stryowskiego.

Pracował w zawodzie architekta, jednocześnie tworzył rysunki (liczne obecnie w zbiorach prywatnych i muzealnych). Poświęcił się dziennikarstwu, początkowo pisał relacje z gdańskich wydarzeń kulturalnych oraz artykuły z zakresu malarstwa i sztuki. Zasłynął jako "Rentier und Maurerpoliers a. D. Franz Poguttke" („emerytowany podmajstrzy murarski Poguttke”) w satyrycznych felietonach pisanych od 1907 gdańską gwarą na łamach sobotnio-niedzielnych wydań „Danziger Neueste Nachrichten” (DNN).

W krótkich felietonach, pełnych humoru i lekkiej ironii, prezentował obraz Gdańska widziany oczyma prostego człowieka i komentował aktualne wydarzenia (ale nie polityczne), towarzyszyli mu przyjaciel fryzjer Adolf Schweiter, sprzątaczka pani Pistaniewska, niekiedy nielubiana sąsiadka Szmikacka i przede wszystkim postępująca zdroworozsądkowo żona Olga Poguttke, o której między innymi pisał: „Kiedy moja żona ... wkłada na nos okulary i rozgląda się [po mieszkaniu] wzrokiem generała, jak Dziewica Orleańska po bitwie warszawskiej, to wręcz przejmuje mnie strach". Zamieszczane w felietonach krótkie wierszyki, po dodaniu muzyki stawały się często szlagierami ulicy. Wydawał zbiory tych felietonów, między innymi w 1935 wydał ich wybór Poguttke erzählt. Lustige Abenteuer und gemütliche Danziger Geschichten (Poguttke opowiada. Zabawne przygody i miłe gdańskie historyjki/opowieści), entuzjastycznie przyjęty przez czytelników. Pozostawił niedokończoną powieść Dröse.

Mieszkał w wynajmowanym mu przez redakcję DNN mieszkaniu przy Johannisgasse 23 (ul. Świętojańska). Wiosną 1945 aresztowany przez Rosjan, osadzony w gdańskim więzieniu, zmarł na tyfus w czasie epidemii 1945–1946. Konwertyta, przeszedł na wyznanie katolickie, pochowany jako Fritz Jarnicki Poguttke na cmentarzu katolickim w Oliwie (obecnie w składzie Cmentarza Komunalnego). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania