FRANKOWSKA JADWIGA, nauczycielka w Gimnazjum Polskim

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jadwiga Frankowska
Grono pedagogiczne Gimnazjum Polskiego w 1936, Jadwiga Frankowska siedzi w pierwszym rzędzie, czwarta z prawej

JADWIGA FRANKOWSKA (1896 Gdańsk – 26 XII 1943 Ravensbrück), nauczycielka w Gimnazjum Polskim. Córka kupca Maksymiliana i Heleny. Absolwentka szkoły powszechnej i gimnazjum klasycznego w Gdańsku, wyższych uczelni we Francji i Wielkiej Brytanii. Posiadała obywatelstwa II Wolnego Miasta Gdańska. Od 1920 mieszkała z siostrą Wandą w Sopocie, przy obecnej ul. Kordeckiego 10. Pracowała początkowo jako nauczycielka języków obcych w niemieckich szkołach w Sopocie, następnie w Państwowym Gimnazjum Żeńskim w Tczewie, skąd w 1927 została urlopowana do pracy w gdańskim Gimnazjum Polskim, od 1 IV 1927 kontraktowa nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego.

W 1929, wspólnie z Leonem Wojtaszewskim, przetłumaczyła na język angielski broszurę Polska i Gdańsk Michała Urbanka, zaprezentowaną (w nakładzie 2000 egzemplarzy) przez polskich harcerzy z Gdańska na międzynarodowym zlocie skautów w Arrowe Park w Wielkiej Brytanii. Od lutego 1934 zatrudniona na etacie w Gimnazjum Polskim (co było formą uznania, etat państwowy wymagał posiadania obywatelstwa polskiego). Przez kilka lat pełniła funkcję członka zarządu sopockiego Koła Przyjaciół Harcerstwa i należała do Gminy Polskiej Związku Polaków.

Aresztowana w grudniu 1941, osadzona w obozie w Potulicach, w lutym 1942 więziona w Bydgoszczy, a od lata 1943 w KL Ravensbrück. Zamordowana zastrzykiem z fenolu; zwłoki spalono w obozowym krematorium. Rodziny nie założyła. Jej nazwisko widnieje na tablicy pamiątkowej polskich nauczycieli z Wolnego Miasta Gdańska zamordowanych i zmarłych podczas II wojny światowej przy ul. Wałowej 21. EGBibliografia:
Janik Bernard, Życiorysy pracowników Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, w: Gimnazjum Polskie Macierzy Szkolnej w Gdańsku 1922–1939. Księga pamiątkowa, Gdańsk 1976, s. 155-156.
Mikos Stanisław, Frankowska Jadwiga, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego. Suplement I, Gdańsk 1998, s. 85-86.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania