DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA CHŁOPCÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 20:58, 28 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Dom Dziecka (w środku, ze szczytami) przy ul. Brzegi, skrajnie z prawej kościele św. Ignacego
Dom Dziecka przy ul. Brzegi przed przebudową
Dom Dziecka przy ul. Brzegi po przebudowie w latach 30. XX wieku
Były budynek sierocińca dla chłopców, siedziba Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, 2021

DOM DZIECKA / KATOLICKI SIEROCINIEC DLA CHŁOPCÓW (Katholisches Knabenwaisenhaus und Krüppelheim), Stare Szkoty, Radauneufer 54/56 (ul. Brzegi), powołany z inicjatywy zarządu szpitala Najświętszej Marii Panny na Dolnym Mieście. Powstał ze składek społecznych i dzięki staraniom ks. Franza Scharmera w specjalnie na ten cel zbudowanym w latach 1894–1895 dwupiętrowym budynku na terenie należącym do parafii św. Ignacego. Otwarty 1 V 1896.

Jego kuratorami byli księża gdańskich parafii (prowadzeniem domu zajmowały się boromeuszki). W budynku znajdowała się mała kaplica, dostępna w czasie nabożeństw także osobom z zewnątrz. Po 1920 przez wiele lat jej kapelanem był pochodzący z Estonii ks. dr Arved Dankmann (19 X 1868 – 13 IV 1945 Gdańsk, pochowany na cmentarzu kościoła św. Ignacego ( cmentarze w Starych Szkotach)). W 1908 w domu przebywało 125 chłopców; po 1900 – w sąsiednim budynku mieszkały dzieci oraz osoby dorosłe z trwałym inwalidztwem lub upośledzeniem umysłowym. Chłopcy uczyli się w katolickiej szkole działającej na terenie parafii. Dom był utrzymywany z funduszy prywatnych (datki wiernych, donacje).

W latach 1945–2008 w budynku (nr 55) mieścił się Państwowy Dom Dziecka dla sierot i półsierot. Od 2008 siedziba gdańskich wydziałów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania