AREOPAG

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 09:57, 8 gru 2022

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Karata Powinności Człowieka, 2000
1300-osobowa Jednodniowa Orkiestra Areopagowa w Filharmonii Bałtyckiej, 12 XI 2006
Plakat Areopagu Młodych, 2017

AREOPAG (Gdański Areopag), cykl debat, dyskusji, seminariów poświęconych etyce i religii organizowanych w Gdańsku w latach 2000–2012 przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Duszpasterstwo Dziennikarzy ( Witold Bock, Krzysztof Niedałtowski). Są rozwinięciem zapisów Karty Powinności Człowieka, dokumentu podpisanego w Dworze Artusa 2 IX 2000 roku podczas I Areopagu i przygotowanego przez polskich intelektualistów w formie kodeksu etycznego, dla którego punktem wyjścia było 21 postulatów Solidarności z Sierpnia ’80. Treść karty redagowali: Małgorzata Czermińska, Urszula Jackowiak, Jerzy Limon, Kazimierz Nowosielski, Paweł Huelle, Zbigniew Jankowski, ks. Krzysztof Niedałtowski i Jacek Taylor. Kartę podpisali: Norman Davis, ks. Bruno Forte, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Józefa Hennelowa, Agnieszka Holland, Siergiej Kowaliow, Janina Ochojska, Krzysztof Piesiewicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Andrzej Zoll.

Do 2008 roku podczas Areopagów poruszano tematy z Karty Powinności Człowieka, następnie polem do dyskusji stały się cnoty obywatelskie których alegoryczne przedstawienia znajdują się na Złotej Bramie. Wśród poruszanych tematów znalazły się: dobro wspólne, sprawiedliwość, prawda, odpowiedzialność za słowo, natura, nauka, rodzina, ojczyzna. Do udziału w spotkaniach, które najczęściej odbywały się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zapraszani byli intelektualiści wywodzący się z różnych środowisk zawodowych. Dyskusje prowadzono publicznie. W 2006 roku zainicjowano Areopag Młodych – cykl spotkań młodzieży. Wokół głównych debat toczyło się mnóstwo spotkań towarzyszących, pojawiały się też współtworzone przez areopagitów wydarzenia (np. 12 XI 2006 – nagranie słuchowiska W 80 dni dookoła świata, czyli wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej w wykonaniu 1300-osobowej Jednodniowej Orkiestry Areopagowej składającej się z całej widowni) bądź publikacje (Autorytety, 2010 czy książka kucharska Przepisy na bycie razem, 2005).

Gdański Areopag został wyróżniony Medalem św. Wojciecha (2009). W 2012 roku Karta Powinności Człowieka i dokumentacja spotkań zostały przekazane do Europejskiego Centrum Solidarności. JMY OK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania