OELHAF PETER, profesor Gimnazjum Akademickiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Peter Oelhaf, Sciagraphia systematis iurisprudentiae Romanae, Königsberg 1640

PETER OELHAF (19 VIII 1599 Gdańsk – 27 XII 1654 Gdańsk), prawnik. Syn kupca Andreasa i Anny, z domu Lemke, bratanek Joachima Oelhafa. W latach 1612–1618 uczył się w Gimnazjum Akademickim, od 1618 odbywał studia filozoficzne i teologiczne na uniwersytecie w Roztoku (Rostock), gdzie w 1620 uzyskał stopień magistra. Na krótko powrócił do Gdańska i po uzyskaniu stypendium Rady Miejskiej podjął dalsze studia na uniwersytecie w Królewcu (Königsberg). Starał się o wsparcie pieniężne gdańskiej Rady Miejskiej dla odbycia od 1625 podróży po Polsce, Niemczech, Włoszech i Francji, do czego nie doszło z uwagi na toczące się wojny. W 1626 przez rok uczył się w Toruniu języka polskiego. W 1628 został opiekunem Nicolausa von Bodeck, późniejszego burmistrza, i odbył z nim trwającą do 1632 podróż edukacyjną do Niemiec, Francji, Włoch i Anglii. Wyjazd wykorzystał studiując po kilka miesięcy w różnych ośrodkach prawo (między innymi w Strasburgu, Paryżu, Oxfordzie, Lejdzie) i ucząc się języków

Po powrocie do Gdańska został we wrześniu 1633 sekretarzem miejskim, od 1638 profesor prawa i historii w Gimnazjum Akademickim oraz jego inspektor. W 1640 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Królewcu i był pierwszym doktorem praw zatrudnionym w gdańskim Gimnazjum. Sprawował pieczę nad fundacją stypendialną Aerarium pauperum studiosorum i wspierał ją finansowo. Publikował prace z zakresu prawa i polityki, między innymi Sciagraphia systematis iurisprudentia Romanae (1640), Sciagraphia systematis politicae (1649).

Od 16 XI 1643 był żonaty z Barbarą, córką burmistrza Andreasa Borckmanna, wdową po kupcu Georgu Thuroviusie, ojciec Johanna Ernsta, immatrykulowanego do Gimnazjum Akademickiego w marcu 1660, który wraz z Danielem Gödtke odbył podróż edukacyjną po Republice Zjednoczonych Prowincji (północne Niderlandy).

Zmarł po dłuższej chorobie, pochowany w kościele św. Trójcy. EK







Bibliografia:
Album studiosorum Academiae Lugduno-Batavae MDLXXV–MDCCCLXXV. Accedunt nomina curatorum et professorum per eadem secula, ed. Willem N. Du Rieu, Hagae Comitum 1875, s. 518.
Mokrzecki Lech, Oelhaf Piotr, w: Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. 3, Gdańsk 1997, s. 348-349.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania