WIZYTA PREZYDENTA AUSTRII RUDOLFA KIRCHSCHLÄGERA W GDAŃSKU, 1975

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 17:08, 21 mar 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Prezydent Austrii Rudolf Kirchschläger (w jasnym płaszczu) w Gdańsku, po jego lewej architekt wojewódzki Konrad Pławiński, 1975
Prezydent Austrii Rudolf Kirchschläger na Westerplatte, 1975

PREZYDENT AUSTRII RUDOLF KIRCHSCHLÄGER W GDAŃSKU (20 III 1915 Niederkappel, Górna Austria – 30 III 2000 Wiedeń, Austria), prawnik, polityk, dyplomata, zastępca sekretarza generalnego do spraw zagranicznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Austrii (1962–1967), ambasador w Czechosłowacji (1967–1970), minister spraw zagranicznych Austrii (1970–1974), prezydent Austrii (1974–1986).

Przybył do Polski 20 V 1975 na zaproszenie przewodniczącego Rady Państwa Polskiej Republiki Ludowej Henryka Jabłońskiego. Była to oficjalna wizyta Prezydenta Federalnej Republiki Austrii. Towarzyszyła mu małżonka Herma Kirchschlӓger. Wizyta trwała pięć dni (do 24 V 1975) i obejmowała Warszawę, Gdańsk, Katowice, Oświęcim i Kraków.

Prezydent wraz z małżonką przybyli do Gdańska na pokładzie samolotu z Warszawy 21 V 1975 w godzinach porannych. Towarzyszył im Henryk Jabłoński wraz z małżonką Jadwigą. Na lotnisku w Rębiechowie zostali przywitani przez I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Tadeusza Fiszbacha, wojewodę gdańskiego Henryka Śliwowskiego, prezydenta Gdańska Andrzeja Kaznowskiego oraz dowódcę Marynarki Wojennej wiceadmirała Ludwika Janczyszyna. Stronę polską reprezentowali również wiceminister spraw zagranicznych Józef Czyrek z małżonką oraz polski ambasador w Austrii Ryszard Karski z małżonką. Wśród obecnych w Gdańsku gości byli również minister spraw zagranicznych Austrii Erich Bielka z małżonką oraz ambasador Republiki Austrii w Polsce Johannes Prokosch z małżonką. Na lotnisku w Rębiechowie austriacka delegacja została przywitana przez przedstawicieli społeczności Wybrzeża i harcerzy.

Po zakończeniu uroczystości powitalnych goście udali się na Westerplatte, aby oddać cześć poległym obrońcom tamtego miejsca. Wiceadmirał Janczyszyn w kilkuminutowym wystąpieniu mówił o bohaterskiej walce polskich żołnierzy. U stóp pomnika Obrońców Westerplatte wybrzmiały hymny obu narodów, a następnie Prezydent Republiki Austrii złożył wieniec z biało-czerwonych goździków. Gest ten został nagrodzony przez zgromadzonych pod pomnikiem gości brawami.

Po zakończonych uroczystościach na Westerplatte delegacja udała się wodolotem do Portu Północnego, po drodze oglądając Gdańsk i Sopot od strony morza. Następnie zatrzymali się w Grand Hotelu w Sopocie i zostali podjęci uroczystym śniadaniem przez wojewodę Henryka Śliwowskiego i jego małżonkę. W godzinach popołudniowych udali się do Stoczni Gdańskiej, gdzie spotkali się z kierownictwem i przedstawicielami jej załogi. Z historią zakładu oraz perspektywami trwającej modernizacji i rozbudowy zapoznał austriackich gości dyrektor naczelny stoczni Stanisław Żaczek. Następnie goście udali się na zwiedzanie Głównego Miasta w towarzystwie architekta wojewódzkiego Konrada Pławińskiego. Odwiedzili m.in. Ratusz Głównego Miasta, po którym zostali oprowadzeni przez dyrektora muzeum Tadeusza Matusiaka. Głównym tematem rozmów była odbudowa Gdańska i zabiegi rekonstrukcyjne skarbów kultury materialnej miasta. Kolejnym punktem była wizyta w kościele (katedrze) Trójcy Świętej w Gdańsku–Oliwie, gdzie wysłuchano koncertu organowego.

Tego samego dnia żona prezydenta Austrii w towarzystwie Jadwigi Jabłońskiej odwiedziła oliwską spółdzielnię pracy rękodzieła artystycznego „Artes” i obejrzała wytwarzane tam tkaniny i gdańskie gobeliny. W godzinach wieczornych goście zwiedzili jeszcze Gdynię. Rankiem 22 V 1975 prezydent Austrii wraz z osobami mu towarzyszącymi odlecieli z gdańskiego lotniska do Katowic.

Była to pierwsza wizyta prezydenta Austrii w Polsce w okresie po II wojnie światowej i pierwsza oficjalna wizyta za granicą Rudolfa Kirchschlägera na tym stanowisku. Wzbudziła ona spore zainteresowanie mediów – z tej okazji do Gdańska przybyło na pokładzie specjalnego samolotu 19 dziennikarzy prasy zagranicznej. AKP PP









Bibliografia:
JAF, Prezydent Austrii dr R. Kirchschlaeger w Trójmieście, w: „Dziennik Bałtycki”, 22 V 1975, nr 116 (9588), s. 1–2.
PAP, Dziś witamy w Polsce prezydenta Austrii dr Rudolfa Kirchschlaegera, „Trybuna Ludu”, 20 V 1975, nr 115 (9587), s. 1–2.
PAP, Prezydent Austrii na Śląsku i w Krakowie. Na Wybrzeżu Gdańskim, „Trybuna Ludu”, 23 V 1975, nr 118, s. 2.
PAP, Rozwój wspólnych stosunków polsko-austriackich. E. Gierek przyjął R. Kirchschlaegera. Prezydent Austrii zakończył wizytę w Polsce. Opublikowanie wspólnego komunikatu. Wspólny komunikat polsko-austriacki, „Trybuna Ludu”,, 26 V 1975, nr 120 (9592), s. 1–2.
Prezydent Austrii Rudolf Kirchschlaeger z wizytą w Polsce, „Dziennik Bałtycki” 21 V 1975, nr 115 (9587), s. 1–2.
Prezydent R. Kirchschlaeger na Wybrzeżu Gdańskim, „Wieczór Wybrzeża”, 21 V 1975, nr 114 (5786), s. 1–2.
Wszechstronna współpraca Polski i Austrii, „Wieczór Wybrzeża”, 26 V 1975, nr 118 (5790), s. 1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania