WIZYTA PREZYDENTA ARMENII ROBERTA SEDRAKIEGO KOCZARIANA W GDAŃSKU, 2004

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA PREZYDENTA ARMENII ROBERTA SEDRAKIEGO KOCZARIANA W GDAŃSKU (ur. 31 VIII 1954 Stepanakert, Azerbejdżan) inżyniera-mechanika, polityka, premiera Armenii w latach 1997–1998 oraz prezydenta tego kraju w latach 1998–2008. Przybył z trzydniową, oficjalną wizytą do Polski 5 IX 2004 na zaproszenie polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Towarzyszyła mu małżonka Bella Koczarian oraz liczna delegacja rządowa, wśród niej m.in. armeński minister obrony Serge Sarkisjan.

Wizyta prezydenta rozpoczęła się od kilkugodzinnego pobytu w Gdańsku, gdzie armeńska para prezydencka spędziła niedzielne popołudnie. Na lotnisku w Rębiechowie goście powitani zostali przez wojewodę pomorskiego Cezarego Dąbrowskiego, jego zastępczynię Krystynę Gozdawę-Nocoń oraz prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie w ich towarzystwie armeńska delegacja odbyła spacer ulicami Głównego Miasta i zwiedziła Dwór Artusa i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W godzinach popołudniowych prezydent Armenii wraz z małżonką udali się do rezydencji polskiego prezydenta na Helu, gdzie spotkali się z jego gospodarzem. W tym samym czasie armeński minister Serge Sarkisjan odwiedził bazę lotniczą Marynarki Wojennej znajdującą się w gdyńskich Babich Dołach oraz tamtejszą Akademię Marynarki Wojennej.

Po zakończonym spotkaniu prezydentów Polski i Armenii na Helu goście odlecieli do Warszawy. Następnego dnia (6 IX 2004) na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się oficjalna ceremonia powitania prezydenta Republiki Armenii w Polsce, po czym odbyły się oficjalne już rozmowy głów obu państw. Podpisano m.in. umowę pomiędzy obu krajami o współpracy w zwalczaniu przestępczości, szczególnie zorganizowanej, umowę o współdziałaniu w dziedzinie obronności, wspólną deklarację polskiego Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz armeńskiego Ministra Handlu i Rozwoju Gospodarczego oraz porozumienie o współpracy między Fundacją Narodowe Centrum Małej i Średniej Przedsiębiorczości Armenii a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. AKP PPBibliografia:
5 września 2004, www.gdansk.uw.gov.pl/podsumowania.
MAC, Prezydent Armenii przyleciał do Gdańska, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” 6 IX 2004, s. 3.
Spotkanie, „Głos Wybrzeża” 6 IX 2004, nr 170 (16579), s. 3.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania