WIZYTA PREZYDENTA ARGENTYNY CARLOSA SAÚLA MENEM W GDAŃSKU, 1990

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA PREZYDENTA ARGENTYNY CARLOSA SAÚLA MENEM W GDAŃSKU (2 VII 1930 Anillaco, Argentyna – 14 II 2021 Buenos Aires, Argentyna) prawnika, polityka, najdłużej urzędującego prezydenta Argentyny, będącego nim w latach 1989–1999. Jako prezydent Republiki Argentyńskiej przybył do Polski 22 X 1990 z oficjalną, dwudniową wizytą na zaproszenie polskiego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. W podróży towarzyszyło mu 30 biznesmenów, nadrzędnym celem wizyty było bowiem rozszerzenie kontaktów gospodarczych pomiędzy oba państwami.

23 X 1990 w godzinach popołudniowych, samolotem Boeing 707, prezydent Argentyny przybył z Warszawy z kilkugodzinną wizytą do Gdańska. Towarzyszył mu minister stanu Józef Czyrek. Na lotnisku w Rębiechowie delegację powitał wojewoda gdański Maciej Płażyński. Bezpośrednio z lotniska goście udali się na Westerplatte. W kolumnie jechało ponad 20 rządowych samochodów, prasa zwracała uwagę, że w Gdańsku już dawno nie widziano tak licznej delegacji.

Na Westerplatte, po odegraniu przez kompanię honorową Marynarki Wojennej hymnu Argentyny, prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Obrońców Westerplatte. Kolejnym punktem wizyty prezydenta była Stocznia Gdańska. Po odegraniu hymnu polskiego i krótkim przybliżeniu historii tego miejsca delegacja udała się pod Bramę Nr 2, gdzie powitali ich: przewodniczący NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa oraz wiceprzewodniczący Jerzy Borowczak. Prezydent Argentyny i Lech Wałęsa złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, a następnie Lech Wałęsa oprowadził gości po historycznej Sali BHP oraz po wystawie „Solidarność”. Prezydent Argentyny wpisał się do księgi pamiątkowej Stoczni Gdańskiej.

Kolejnym punktem programu były rozmowy za zamkniętymi drzwiami w siedzibie Komisji Krajowej „Solidarność”. Poruszano m.in. kwestię przekształceń strukturalnych w dziedzinie gospodarczej obu krajów. Po zakończonym spotkaniu obie strony złożyły oświadczenie dla prasy; jak stwierdził Lech Wałęsa, Polska i Argentyna docelowo podążają w to samo miejsce, ku systemowi rynkowemu, i uznał za możliwe podjęcie współpracy w tej dziedzinie. Prezydent zaprosił przewodniczącego do złożenia wizyty w Argentynie.

Po spotkaniu z dziennikarzami, goście udali się na krótki spacer, w Ratuszu Głównego Miasta prezydenta powitali przedstawiciele władz wojewódzkich oraz miejskich. Ze względu na opóźnienie spowodowane przedłużającymi się wcześniejszymi rozmowami w siedzibie Solidarności gość obejrzał jedynie wybrane sale Ratusza Głównego Miasta, a spotkanie z władzami ograniczyło się do krótkich informacji o Gdańsku, udzielonych gościom przez wiceprezydenta Gdańska Andrzeja Glinieckiego. Argentyński prezydent, dziękując za gościnność, powiedział, iż życzy Polakom wystarczających sił do osiągnięcia zamierzonych celów. Podkreślił również, że Polska może liczyć na jego kraj, naród i pomoc rządu.

W godzinach wieczornych prezydent Argentyny opuścił Gdańsk i udał się w drogę powrotną do Warszawy. Celem wizyty w Polsce było omówienie kwestii kontynuowania dialogu na najwyższym szczeblu, ożywienie współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowo-technologicznej. Podczas jej trwania wymieniono noty o zniesieniu wiz między Polską a Argentyną i rozpoczęto rozmowy dotyczące wzajemnej ochrony inwestycji oraz lotów czarterowych pomiędzy obu krajami. AKP PP









Bibliografia:
(AH), Polska–Argentyna bez wiz, „Gazeta Wyborcza” 23 X 1990, nr 247, s. 3.
(M.C), Prezydent Argentyny w Gdańsku. Wspólna droga do normalności, „Gazeta Gdańska” 24 X 1990, nr 188,s. 1–2.
Gawiński Tomasz, Prezydent Argentyny w Gdańsku. Spotkanie Menem–Wałęsa. Docelowo dążymy w tym samym kierunku…, „Głos Wybrzeża” 24 X 1990, nr 248 (12775), s. 1–2.
Prezydent Argentyny dziś w Gdańsku, „Głos Wybrzeża” 23 X 1990, nr 247 (12774), s. 1–2.
Z.N., Prezydent Argentyny przebywał w Gdańsku, „Dziennik Bałtycki” 24 X 1990, nr 248 (13979), s. 1.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania