EGGEBRECHT HANS, działacz
< Poprzednie | Następne > |
HANS EGGEBRECHT (17 V 1925 Gdańsk – 25 V 2004 Hamburg), działacz społeczny. Syn Kurta, w latach 1939–1945 dyrektora Miejskich Zakładów Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. Do 1945 mieszkał z rodzicami przy Hohe Seigen 37 (ul. Rybaki Górne). W 1942 ukończył szkołę św. Jana (gimnazjum realne). Jako 17-latek służył w Wehrmachcie; ciężko ranny na froncie wschodnim.
Po 1945 mieszkał w Hamburgu; pracownik portowy (doker i cieśla). Od kwietnia 1985 roku na rencie. W czasie stanu wojennego zbierał w Niemczech fundusze na pomoc dla gdańszczan, gdańskich instytucji medycznych i pomocy społecznej. Organizował stałe transporty leków dla Akademii Medycznej w Gdańsku, bezpłatne przekazanie gdańskim szpitalom kilku karetek z wyposażeniem, a także pomoc dla domów opieki i gdańskich konserwatorów. Po 1985 zajął się zbieraniem funduszy – głównie wśród niemieckich polityków, przedsiębiorców i byłych gdańszczan – na przywrócenie zniszczonego w 1945 carillonu w kościele św. Katarzyny (gdzie został ochrzczony).
W uznaniu zasług dla poprawy stosunków polsko-niemieckich odznaczony w Niemczech między innymi Wielkim Krzyżem ze Wstęgą, medalem Merite Culturel. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, z którym realizował większość działań, otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.