BURDL, Dzielnicowy Dom Kultury Suchanino

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

BURDL (lub BURDEL), potoczne, powszechnie (wymiennie) używane od 1. połowy lat 80. XX wieku określenia Dzielnicowego Domu Kultury Suchanino, stosowane także w odniesieniu do Promocyjnego Klubu Muzycznego działającego w tej placówce. Ośrodek jest uważany za miejsce narodzin Gdańskiej Sceny Alternatywnej (GSA). Kluczowa zarówno dla miejsca, jak i dla tego wydarzenia data to 16 III 1985 – dzień wspólnego koncertu młodych trójmiejskich zespołów rockowych. W tym dniu oficjalnie zaistniała GSA, wówczas też rozpoczęła się jej ogólnopolska kariera. Ośrodek w latach 80. XX wieku postrzegany był przez władze jako siedlisko zbuntowanej, anarchizującej młodzieży. Kierował jednak ofertę również do dorosłych. Prowadzono tam – także po przełomie roku 1989 – zajęcia nauki gry na instrumentach, kursy fotograficzne, zajęcia teatralne i nauki tworzenia witrażu; działała biblioteka. Organizowano koncerty, projekcje filmów niezależnych, wystawy fotograficzne i malarskie, spektakle teatralne. Od 2001 ośrodek stał się siedzibą konkursu twórczości filmowej pod nazwą Przegląd Filmów Amatorskich i Niezależnych „Wydmy”. Na przeglądzie tym prezentowano filmy fabularne i dokumentalne, a także animacje i teledyski.

Ośrodek zasłynął przede wszystkim w latach 80. XX wieku jako miejsce koncertów i prób młodych zespołów grających punk rocka, jak również metal, reggae czy nawet muzykę z elementami jazzu. Występowały tam, często po raz pierwszy, takie zespoły jak Bielizna, Oczi Cziorne, Deadlock, Bóm Wakacje w Rzymie, Apteka, Pancerne Rowery, Dzieci Kapitana Klossa i kilkadziesiąt innych, o różnym stopniu oddziaływania na polską muzykę rockową w latach późniejszych. Duże znaczenie dla muzycznej aktywności zespołów miało położenie budynku – z dala od bloków mieszkalnych, na granicy między dwoma dużymi gdańskimi osiedlami, w miejscu, gdzie nikomu nie przeszkadzały głośne koncerty. Zespoły skupione wokół klubu, zaliczane do GSA, miały zasadniczy wpływ na brzmienie polskiej muzyki rockowej w schyłkowym okresie PRL-u, a nawet później. Ostatni koncert rockowy na klubowej scenie odbył się 29 IX 2006; wystąpił wówczas zespół Maleo Reggae Rockers.

W tym czasie dom kultury na Suchaninie znajdował się już w fatalnym stanie technicznym (budynek powstał przed wojną). Zamknięto go w 2007, a zburzono we wrześniu 2008. Jego poszczególne agendy umieszczono w placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury, w różnych dzielnicach miasta.

Nazwa „Burdl” odtąd przywoływana bywa przede wszystkim w kontekście historycznym. Równie często w odniesieniu do placówki używa się nazwy „Burdel”; według niektórych źródeł nazwa „Burdl” pojawiła się później. Do dziś brakuje jednak wyjaśnienia, dlaczego zaczęto ich używać. Jedna z hipotez przypomina fakt, że w PRL-u, także w jego ostatniej dekadzie, niemożliwe było używanie podobnych określeń w odniesieniu do oficjalnego ośrodka kultury, służącego przede wszystkim młodzieży. Skrócenie nazwy o jedną literę mogło więc mieć na celu złagodzenie opinii czynników oficjalnych. W części artykułów prasowych z tamtych lat nazwa „Burdl” jednak również nie pada; mowa jest o ośrodku lub Domu Kultury na Suchaninie. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania