WIZYTA KSIĘCIA EDYNBURGA FILIPA W GDAŃSKU, 1975
< Poprzednie | Następne > |
KSIĄŻĘ EDYNBURGA FILIP W GDAŃSKU, małżonek Elżbiety II (21 IV 1926 Londyn – 8 IX 2022 Balmoral), królowej Wielkiej Brytanii, urodzony 10 VI 1921 w willi Mon Repost na wyspie Korfu (Grecja), zmarł 9 IV 2021 w Windsorze (Wielka Brytania).
Wylądował na lotnisku w Rębiechowie 25 VIII 1975 o godzinie 18.55. Przybył specjalnym samolotem królewskim. Wizyta w Trójmieście była związana przede wszystkim z piastowaniem funkcji Prezesa Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz uczestniczeniem w III Mistrzostwach Europy w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi (27–31 VIII 1975 na terenach konnych torów wyścigowych w Sopocie). Jego wizyta miała charakter nieoficjalny.
Na lotnisku został przywitany między innymi przez członka Rady Państwa Aleksandra Szmidta, przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki Bolesława Kapitana, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego III Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgami, wicewojewodę gdańskiego Jana Mariańskiego oraz prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego Piotra Warchoła. Podczas powitania obecny był również ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce George Frank Norman Reddaway. Podczas uroczystości powitalnych książę otrzymał bukiet róż wręczonych mu w imieniu społeczności gdańskiej. Po powitaniu udał się, wraz z osobami mu towarzyszącymi, do specjalnie przygotowanej dla niego rezydencji na Wybrzeżu. Jej dokładny adres nie został podany do wiadomości publicznej ze względów bezpieczeństwa.
26 VIII 1975 wraz z Bolesławem Kapitanem uczestniczył w uroczystym śniadaniu w Grand Hotelu w Sopocie. W czasie rozmowy książę wyraził szczególne zainteresowanie problematyką młodzieżową, sportem oraz turystyką. Po śniadaniu udał się na sopockie molo, skąd został przewieziony motorówką do Gdańska. Po drodze zapoznał się z terenami stoczniowymi i gdańskim portem, zwracając szczególną uwagę na duży ruch statków (w trakcie rejsu motorówkę minęło kilkanaście bander). Po przybyciu do Gdańska książę zwiedził Główne Miasto, w tym Ratusz Głównego Miasta. Następnie udał się do Gdańska- Oliwy, gdzie odwiedził między innymi kościół (katedrę) Trójcy Świętej, wysłuchał koncertu organowego i wykazał zainteresowanie historią tego instrumentu oraz jego konstrukcją. W tym samym dniu zapoznał się również z terenami wyścigów konnych w Sopocie, na których rozegrane miały zostać Mistrzostwa Europy, oraz odbył trening.
27 VIII 1975 książę wraz ze swoimi towarzyszami wziął udział w inauguracji Mistrzostw Europy. Jako pierwsza zaprezentowała się drużyna z Wielkiej Brytanii w zaprzęgu oznaczonym numerem 2 – książę sam powoził, a następnie wysiadł przed trybuną i uczestniczył w ceremonii otwarcia Mistrzostw jako Prezes Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Po zakończeniu uroczystości otwarcia udał się na godzinę 18 na Westerplatte, gdzie w imieniu wszystkich uczestników złożył wieniec pod pomnikiem poległych podczas II wojny światowej obrońców tego miejsca.
Podczas mistrzostw powoził czterokonnym zaprzęgiem na trasie 33-kilometrowego maratonu, którego trasa biegła między innymi przez morenowe wzgórza, sopockie lasy, plażę i pod deskami sopockiego molo. W pierwszej części konkursu A (pokazie) książę zajął drugie miejsce ex aequo z reprezentantem Szwajcarii, byłym mistrzem świata Augustem Dubbeyem. W konkursie B (ujeżdżaniu) zdobył 44 punkty. Książę dobrze poradził sobie również podczas trwania konkursu C, pewnie prowadząc powóz na przeszkodach. Udało mu się z dobrym czasem przejechać odcinek trasy prowadzący pod sopockim molo, o którym wspominał kilka dni wcześniej, że budził u niego największe obawy. W ostatecznej klasyfikacji zespołowej III Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych drużyna księcia uzyskała 298,5 punktów i zajęła 6. miejsce.
Książę Filip przebywał w Trójmieście do zakończenia mistrzostw do 31 VIII 1975. 1 IX 1975 na zaproszenie Rady Państwa udał się z wizytą do Warszawy.