WIZYTA KRÓLOWEJ NIDERLANDÓW BEATRYCZE W GDAŃSKU, 1997

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Królowa Holandii w Gdańsku, 1997

WIZYTA KRÓLOWEJ NIDERLANDÓW BEATRYCZE (BEATRIX) (ur. 31 I 1938 Baarn, Holandia), królowej w latach 1980–2013, po abdykacji w 2013 księżniczki Niderlandów. Podczas wizyty towarzyszył jej książę małżonek Claus (6 IX 1926 Hitzacker, Niemcy – 6 X 2002 Amsterdam, Holandia). Przybyli do Polski 2 VII 1997 na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Była to pierwsza i zarazem miała być ostatnią oficjalną wizytą królowej w Polsce, ponieważ według protokołu niderlandzkiego dworu osoba zasiadająca na tronie może tylko raz oficjalnie gościć w konkretnym kraju. Na warszawskim lotnisku Okęcie gości powitał prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą, przedstawiciele rządu, parlamentu i Kancelarii Prezydenta. Wraz z parą królewską do Polski przybyła 50-osobowa grupa holenderskich przedsiębiorców, z ministrem handlu zagranicznego Anneke van Dok-van Weele na czele. Podczas pobytu w Polsce goście odwiedzili Warszawę, Wrocław i Gdańsk.

Do Gdańska przybyli z Warszawy 4 VII 1997, z kilkugodzinną, nieoficjalną wizytą. Królewska para wylądowała ok. godziny 10:00 na gdańskim lotnisku w Rębiechowie. Ok. godziny 11:00 kolumna rządowych limuzyn dotarła na Długi Targ obok fontanny Neptuna, gdzie oczekiwały tłumy gdańszczan i turystów. Królowa Beatrycze z księciem Clausem poruszała się polskim, rządowym autem marki Volvo z niderlandzkim proporcem. Pod Ratuszem Głównego Miasta królową i towarzyszące jej osoby powitał prezydent Gdańska Tomasz Posadzki. Po kilkunastominutowej wizycie w Ratuszu goście odbyli krótki spacer ul. Mariacką, powrócili na Długi Targ od strony Motławy i udali się do świeżo odrestaurowanego Domu Holenderskiego (Długi Targ 33/34), będącego przedstawicielstwem kulturalno-gospodarczym Królestwa Niderlandów w Gdańsku. Wizyta królowej zainaugurowała oficjalne otwarcie Domu Holenderskiego, przed którym zespół „Mazowsze” zaśpiewał utwór Jadą goście, jadą. Następnie obejrzano zorganizowaną w nim wystawę Gdańskie spotkania, stanowiącą wspólną prezentację prac holenderskich i gdańskich fotografików, dla których inspiracją był Gdańsk. Z braku czasu zrezygnowano z planowanego odsłonięcia przez królową pamiątkowej tablicy nad wejściem. Ok. godziny 12:00 udano się do Domu Uphagena na spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Na całej Drodze Królewskiej prewencyjnie zdemontowano na czas wizyty wszystkie kosze na śmieci, zgodnie z protokołem zasłonięto również wszystkie reklamy, by przypadkowo królowa nie została sfotografowana na ich tle.

W Domu Uphagena, jeszcze przed przybyciem Lecha Wałęsy, królowa przebrała się. Spotkanie rozpoczęło się kilkanaście minut po godzinie 12, również z udziałem Danuty Wałęsy. Po zakończeniu spotkania Lech Wałęsa przekazał dziennikarzom, iż rozmowa dotyczyła integracji europejskiej. Następnie udano się do Dworu Artusa, w którym ok. godziny 13:00 odbyło się śniadanie na cześć królewskiej pary, wydane przez witającego ich w progu prezydenta Tomasza Posadzkiego. Wewnątrz ustawiono długi stół, przybrany kompozycjami kwiatowymi w narodowych barwach Królestwa Niderlandów. Prasa różnie podawała liczbę przybyłych: do stołu zasiąść miało 12, 40 lub nawet 50 gości. Wznosząc powitalny toast, prezydent Tomasz Posadzki przypomniał o współczesnej gdańsko-holenderskiej współpracy, m.in. o dwóch związanych z Gdańskiem międzynarodowych umowach podpisanych w 1996. Pierwsza dotyczyła pomocy konsultingowej w zakresie tworzenia systemu informacji publicznej Marta, druga programu Preludium, mającemu pomóc w planowaniu strategicznym rozwoju miasta. Królowa podziękowała zaś za gościnę, szczególnie podkreślając, że oglądając kamieniczki gdańskie, czuła się jak w domu. Podkreśliła znaczenie miasta w dawnej i w najnowszej historii Europy. Wspomniała również o historycznej współpracy portowych miast hanzeatyckich: Gdańska i Amsterdamu. Toast królowej zakończył wystrzał z zawieszonego w Dworze Artusa modelu historycznej feluki. Podczas śniadania królowa zaprosiła wszystkich obecnych na lunch, zorganizowany na jej cześć na dwóch fregatach holenderskich, przycumowanych w pobliżu Westerplatte.

Kolejnym punktem wizyty były odwiedziny królowej w Centralnym Muzeum Morskim na Ołowiance. Wedle pierwotnego planu goście mieli przepłynąć promem przez Motławę, zła pogoda spowodowała zmianę i udano się tam rządową limuzyną. W Muzeum królowa dokonała otwarcia wystawy Polska i Niderlandy. Kontakty w okresie złotego wieku Gdańska, na której obejrzeć można było m.in. mapę starego Gdańska z zaznaczoną siecią holenderskich kanałów oplatającą miasto oraz księgi naukowe pochodzące z uniwersytetu w Lejdzie. Eksponaty udostępniły muzea polskie i holenderskie.

Z Centralnego Muzeum Morskiego udano się na Westerplatte, gdzie na pokładach cumujących obok siebie korwet Marynarki Wojennej Królestwa Niderlandów „Jan van Brakel” i „Philips van Almonde” (przybyłych do Gdańska 2 VII 1997) ambasador Holandii G. Wehry wydał na cześć królowej i księcia małżonka przyjęcie. Najważniejszym punktem spotkania były rozmowy królewskiej pary z poszczególnymi uczestnikami przyjęcia, którzy zostali podzieleni na grupy konwersacyjne od I do V, odwiedzane przez królową, i od VI do VIII, odwiedzone przez księcia Clausa.

Po godzinie 17 specjalnym samolotem goście odlecieli z gdańskiego lotniska do Warszawy i jeszcze tego samego dnia opuścili Polskę. Podczas wizyty w Polsce królowa odznaczyła prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Wielkim Krzyżem Orderu Niderlandzkiego Lwa. Z kolei polski prezydent podziękował królowej m.in. za poparcie na arenie międzynarodowej starań o przyjęcie do Unii Europejskiej i NATO oraz za wsparcie finansowe w ramach licznych projektów i programów współpracy polsko-holenderskiej. AKP PP


Bibliografia:
(aks), Dom Holenderski – otwarcie. Gdańsk gości królową, „Dziennik Bałtycki” 4 VII 1997, nr 154 (16010), s. 1.
(gram, PAP), Beatrix w Polsce. Tulipany i róża, „Dziennik Bałtycki” 4 VII 997, nr 154 (16010), s. 2.
Adamowicz Aleksandra, Wizyta holenderskiej królowej w Gdańsku. Czuję się jak w domu, „Głos Wybrzeża” 5–6 VII 1997, nr 151 (14754), s. 1 i 4.
Kiełbasiński Artur, Królowa Holandii Beatrix w Gdańsku. Szybko i nieoficjalnie, „Dziennik Bałtycki” 5–6 VII 1997, nr 155 (16011), s. 3.
Królowa Beatrix tonęła w kwiatach, „Wieczór Wybrzeża” 3 VII 1997, nr 138 (11603), s. 8.
ŁUK, Gdańsk, Królowa Beatrix w Gdańsku, „Gazeta Wyborcza” 5–6 VII 1997, nr 155, (2448), s. 1.
mun., Królowa na Ołowiance, „Głos Wybrzeża” 4 VII 1997 , nr 150 (14753), s. 2.
Wajda Zdzisław, Kronika życia uczelni. Z wizytą u królowej Beatrix, „Gazeta AMG” 1997, nr 8, s. 2.
Wojciechowska Ryszarda, Gdańska dieta królowej, „Wieczór Wybrzeża” 5–6 VII 1997, nr 140 (11605), s. 1–2.
Wojciechowska Ryszarda, Królowa poczęta w Polsce?, „Wieczór Wybrzeża” 2 VII 1997, nr 137 (11602), s. 1 i 3.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania