WIZYTA KSIĘCIA EDYNBURGA FILIPA W GDAŃSKU, 1975

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KSIĄŻĘ EDYNBURGA FILIP W GDAŃSKU, małżonek Elżbiety II (21 IV 1926 Londyn – 8 IX 2022 Balmoral), królowej Wielkiej Brytanii, urodzony 10 VI 1921 w willi Mon Repost na wyspie Korfu (Grecja), zmarł 9 IV 2021 w Windsorze (Wielka Brytania).

Wylądował na lotnisku w Rębiechowie 25 VIII 1975 o godzinie 18.55, podróżując specjalnym samolotem królewskim. Wizyta w Trójmieście była związana przede wszystkim z piastowaniem funkcji Prezesa Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz uczestniczeniem w III Mistrzostwach Europy w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi (27–31 VIII 1975 na terenach konnych torów wyścigowych w Sopocie). Jego wizyta miała charakter nieoficjalny.

Na lotnisku został przywitany między innymi przez członka Rady Państwa Aleksandra Szmidta, przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki Bolesława Kapitana, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego III Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgami, wicewojewodę gdańskiego Jana Mariańskiego oraz prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego Piotra Warchoła. Podczas powitania obecny był również ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce George Frank Norman Reddaway. W trakcie uroczystości powitalnych księciu w imieniu społeczności gdańskiej wręczono bukiet róż. Po powitaniu udał się, wraz z osobami towarzyszącymi, do przygotowanej specjalnie rezydencji na Wybrzeżu. Jej dokładny adres nie został podany do wiadomości publicznej ze względów bezpieczeństwa.

26 VIII 1975 wraz z Bolesławem Kapitanem uczestniczył w uroczystym śniadaniu w Grand Hotelu w Sopocie. W czasie rozmowy książę wyraził szczególne zainteresowanie problematyką młodzieżową, sportem oraz turystyką. Po śniadaniu udał się na sopockie molo, skąd został przewieziony motorówką do Gdańska. Po drodze zapoznał się z terenami stoczniowymi i gdańskim portem, zwracając szczególną uwagę na duży ruch statków (w trakcie rejsu motorówkę minęło kilkanaście bander). Po przybyciu do Gdańska książę zwiedził Główne Miasto, w tym Ratusz Głównego Miasta. Następnie udał się do Gdańska- Oliwy, gdzie odwiedził między innymi kościół (katedrę) Trójcy Świętej, wysłuchał koncertu organowego i wykazał zainteresowanie historią tego instrumentu oraz jego konstrukcją. W tym samym dniu zapoznał się również z terenami wyścigów konnych w Sopocie, na których rozegrane miały zostać Mistrzostwa Europy, oraz odbył trening.

27 VIII 1975 książę wraz ze swoimi towarzyszami wziął udział w inauguracji Mistrzostw Europy. Jako pierwsza zaprezentowała się drużyna z Wielkiej Brytanii w zaprzęgu oznaczonym numerem 2 – książę sam powoził, a następnie wysiadł przed trybuną i uczestniczył w ceremonii otwarcia Mistrzostw jako Prezes Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Po zakończeniu uroczystości otwarcia udał się na godzinę 18 na Westerplatte, gdzie w imieniu wszystkich uczestników złożył wieniec pod pomnikiem poległych podczas II wojny światowej obrońców tego miejsca.

Podczas mistrzostw powoził czterokonnym zaprzęgiem na trasie 33-kilometrowego maratonu, którego trasa biegła między innymi przez morenowe wzgórza, sopockie lasy, plażę i pod deskami sopockiego molo. W pierwszej części konkursu A (pokazie) książę zajął drugie miejsce ex aequo z reprezentantem Szwajcarii, byłym mistrzem świata Augustem Dubbeyem. W konkursie B (ujeżdżaniu) zdobył 44 punkty. Książę dobrze poradził sobie również podczas trwania konkursu C, pewnie prowadząc powóz na przeszkodach. Udało mu się z dobrym czasem przejechać odcinek trasy prowadzący pod sopockim molo, o którym wspominał kilka dni wcześniej, że budził u niego największe obawy. W ostatecznej klasyfikacji zespołowej III Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych drużyna księcia uzyskała 298,5 punktów i zajęła 6. miejsce.

Książę Filip przebywał w Trójmieście do zakończenia mistrzostw do 31 VIII 1975. 1 IX 1975 na zaproszenie Rady Państwa udał się z wizytą do Warszawy. AKP PP


Bibliografia:
ACH, Dziś rozpoczyna się w Sopocie wielka parada koni i pojazdów, „Wieczór Wybrzeża” 27 VIII 1975, nr 185 (5857), s. 1.
ACH, Otwarcie III ME w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Szyk i wdzięk na sopockim torze, „Wieczór Wybrzeża” 28 VIII1975, nr 186 (5858), s. 1.
III ME w powożeniu – zakończone. Laury Węgrom, Srebro biało-czerwonym, „Wieczór Wybrzeża” 1 IX 1975, nr 188 (5860), s. 6.
III Mistrzostwa Europy w Powożeniu Zaprzęgami – rozpoczęte, „Dziennik Bałtycki” 28 VIII 1975, nr 188 (8660), s. 1–2.
Książę Filip przybył do Gdańska, „Wieczór Wybrzeża” 26 VIII 1975, nr 184 (5856), s. 1.
Książę Filip przybywa do Warszawy. Węgrzy triumfatorami III Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgami, „Dziennik Bałtycki” 1 IX 1975, nr 190 (8662), s. 1, 6.
Prezes Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej książę Edynburga Filip przybył do Gdańska, „Dziennik Bałtycki” 26 VIII 1975, nr 186 (8658), s. 1–2.
Wielkie zainteresowanie III Mistrzostwami Europy w Powożeniu Zaprzęgami, „Dziennik Bałtycki” 29–31 VIII 1975, nr 189 (8661), s. 1, 2, 4.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania