KRÓLIKIEWICZ RYSZARD, artysta grafik

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Ryszard Królikiewicz
Ryszard Królikiewicz przy pracy
Ryszard Królikiewicz, projekt okładki
Ryszard Królikiewicz, projekt okładki
Rysunek autorstwa Ryszarda Królikiewicza

RYSZARD ANDRZEJ KRÓLIKIEWICZ (27 IX 1929 Przemyśl – 23 XII 2011 Gdynia), artysta grafik. Syn Władysława Królikiewicza i Ewy z domu Leliwa-Lisowskiej. W 1952 absolwent klasy reklamy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1958 uzyskał dyplom.

Projektował okładki i strony tytułowe oraz opracowania graficzne książek i katalogów wystaw, medale (Ogólnopolski Festiwal Malarstwa Dzieci Sopot 1968, 35 lat Czasopism Marynarki Wojennej PRL 1980), znaki firmowe (pierwsze logo Sopockich Zakładów Przemysłu Terenowego „Sopotplast”). Autor rysunków satyrycznych i ilustracji książkowych. Prowadził galerie sztuki „U Literatów” w Gdańsku, po jej zamknięciu „Wędrującą Galerię Sztuki” w Centrum Handlowym Batory w Gdyni. Jako grafik współpracował z tygodnikiem Marynarki Wojennej „Bandera”, Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym RSW Prasa-Książka-Ruch Redakcją Wojewódzką w Gdańsku, Wydawnictwem Morskim w Gdańsku, Gdańskim Towarzystwem Naukowym, Stocznią Północną w Gdańsku.

Dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy w 1959 w Sopocie ożenił się z architektką Anną z domu Janowską (1933–2017), ojciec Beaty (ur. 1962). Po raz drugi ożenił się z Danutą (20 VII 1951 – 1 III 2017), korektorką. Pochowany z drugą żoną na cmentarzu komunalnym w Gdyni przy ul. Spokojnej. OK
















































Bibliografia:
Źródła:
Informacje Karoliny Sawickiej, kuratorki wystawy o Sopockich Zakładach Przemysłu Terenowego Sopotplast w Muzeum Sopotu w 2021.
Informacje Beaty Królikiewicz-Zdrojewskiej.
Literatura:
40 lat Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych Gdynia Orłowo, Gdynia 1985.
Katalog Wydawnictwa Morskiego 1957-1971, Gdańsk 1972.
Golec Józef, Głembin Rajmund, Dwa wieki sopockiego szkolnictwa, Gdynia 2014.
Gulda Mieczysław, Człowiek-nauczyciel-twórca. Józef Golec. Sopocki cieszynianin, Gdynia 2010.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania