PUSTY STAW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 15:57, 26 kwi 2024

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Reklama zespołu kuracyjnego przy Pustym Stawie, 1911 (w górnej części ilustracji oznaczono łazienki męskie i damskie oraz Halę Plażową przy morskiej plaży dzisiejszych Stogów)
Pusty Staw na pocztówce z około 1915
Pusty Staw, 2015
Pusty Staw (z pomostem wybudowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2017)

PUSTY STAW (Heidsee, Groß Heid See (Puste Jezioro)), leśne jezioro na Stogach, między ulicami Nowotną i Stryjewskiego. Powierzchnia około 7,5 ha, głębokość maksymalna 3 m, średnia 0,6 m. Nazwa polska po 1945. Powstanie datuje się według oznaczania lat w geologii na 3000 lat BP (before present, czyli przed 1950). Obecnie zbiornik śródwydmowy, zasilany opadami atmosferycznymi.

W 1603 na zachodnim brzegu (okolice obecnej ul. Nowotnej 18) znajdował się dwór należący do burmistrza Johanna von der Beke. Po jego śmierci przejęty został przez bratanka Hermanna, który w 1619 uzyskał od króla polskiego Zygmunta III tytuł łowczego na mierzei. Od początku XIX wieku miejsce kuracyjne i wypoczynkowe (zob. szerzej Sören Björn, Stogi).

Współcześnie niezagospodarowany turystycznie. W 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego wybudowano pomost i uruchomiono pływającą fontannę-wodotrysk. WT RC

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania