ZMARTWYCHWSTAŃCY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kaplica Niepokalanego Serca Maryi w barakach przy al. Wojska Polskiego, 1954
Plebania – klasztor przy ul. Gomółki, widok od strony ogrodu, 1973

ZMARTWYCHWSTAŃCY. Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (CR, Congregatio a Resurrectione Domini Nostri Iesu Christi), założone w 1836 w Paryżu, z inicjatywy i w środowisku polskich emigrantów, w 1888 zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Na ziemiach polskich od 1880 (Galicja). Powołane do działalności duszpasterskiej i patriotycznej, obecnie skupia się na szeroko pojętej pracy duszpasterskiej i wychowawczej w parafiach.

W Gdańsku w ramach prowincji polskiego zakonu od 1946 (pierwszy zmartwychwstaniec w Gdańsku ks. Julian Kowalski CR). W latach 1946–1948 podjęli nieudaną próbę osiedlenia się przy zrujnowanym podczas wojny kościele św. Piotra i Pawła na Starym Przedmieściu, jednocześnie jednak założyli ośrodek przy obecnej ul. Sychty (z adresem: al. Wojska Polskiego) w Strzyży. Od 1947 posługa duszpasterska pełniona była tamże w kaplicy-baraku pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Od 1948 prowadzili parafię pod tym wezwaniem, w 1953 z powodu budowy nowego osiedla przeniesioną na ul. Gomółki 11/13, gdzie w 1954 stanął prowizoryczny, ceglano-drewniany kościół, w 1973 przemianowany wraz z parafią na kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Plebania-klasztor początkowo mieściła się przy ul. Rolnej.

Po uregulowaniu w 1972 stosunków własnościowych terenu przy ul. Gomółki, dom parafialny został przeniesiony w rejon kościoła. Po otrzymaniu w 1980 roku od władz państwowych zgody, od 1984 rozpoczęto w nim generalną modernizację, przebudowano też świątynię. Obok duszpasterstwa, moderowania grup religijnych i szkolnej katechizacji zmartwychwstańcy objęli także pieczą sanktuarium, które powstało w parafii z wykorzystaniem kultu Jezusa Miłosiernego. W 2001 powołano Archidiecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Zakonnicy pełnią również posługę w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym, ul. Srebrniki 1. Wspólnota w Gdańsku liczy obecnie 10 zakonników, w tym 8 księży. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania