ZIELONE WYSPY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zielone Wyspy na fragmencie planu miasta
Zielone Wyspy
Zielone Wyspy

ZIELONE WYSPY (Grüne Inseln), porośnięte gęstym sitowiem i trawą dwie większe (o powierzchni około 12 i 5 ha) i kilka mniejszych wysepek na przyujściowym rozlewisku lewego brzegu Wisły Śmiałej na północ od Górek Zachodnich; niezamieszkałe. Największy w granicach Gdańska kompleks nadrzecznych szuwarów o dużej wartości ekologicznej i krajobrazowej, ostoja wielu gatunków ptaków wodnych, ryb i owadów.

W latach 20. XX wieku w cieśninie między Górkami Zachodnimi a Zielonymi Wyspami zbudowano przystań dla łodzi rybackich, chroniących się przed sztormem, zniszczoną podczas walk w marcu 1945 roku; z przystani tej odpływały na Wyspę Sobieszewską ostatnie grupy uciekinierów z zajmowanego przez Rosjan Gdańska. Począwszy od lat 60. XX wieku, na Zielone Wyspy zrzucano materiał wydobyty podczas pogłębiania dna Wisły, od strony lądu sadzono drzewa i krzewy.

W roku 2011 Rada Miasta Gdańska utworzyła na wyspach tzw. użytek ekologiczny Zielone Wyspy w Górkach Zachodnich o powierzchni 32,96 ha; występuje w nim 86 gatunki roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania