ZIELONE WYSPY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zielone Wyspy na fragmencie planu miasta
Zielone Wyspy
Zielone Wyspy

ZIELONE WYSPY (Grüne Inseln), porośnięte gęstym sitowiem i trawą dwie większe (o powierzchni około 12 i 5 ha) i kilka mniejszych wysepek na przyujściowym rozlewisku lewego brzegu Wisły Śmiałej na północ od Górek Zachodnich; niezamieszkałe. Największy w granicach Gdańska kompleks nadrzecznych szuwarów o dużej wartości ekologicznej i krajobrazowej, ostoja wielu gatunków ptaków wodnych, ryb i owadów.

W latach 20. XX wieku w cieśninie między Górkami Zachodnimi a Zielonymi Wyspami zbudowano przystań dla łodzi rybackich, chroniących się przed sztormem, zniszczoną podczas walk w marcu 1945; z przystani tej odpływały na Wyspę Sobieszewską ostatnie grupy uciekinierów z zajmowanego przez Rosjan Gdańska. Począwszy od lat 60. XX wieku, na Zielone Wyspy zrzucano materiał wydobyty podczas pogłębiania dna Wisły, od strony lądu sadzono drzewa i krzewy.

W 2011 Rada Miasta Gdańska utworzyła na wyspach tzw. użytek ekologiczny Zielone Wyspy w Górkach Zachodnich o powierzchni 32,96 ha pod nadzorem Prezydenta Miasta Gdańska; występuje w nim 86 gatunki roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną. Decyzja wywołała szereg kontrowersji. Przeciwko utworzeniu użytku ekologicznego protestowali żeglarze, obawiając się zablokowania rozwoju żeglarstwa i turystyki wodnej w Górkach Zachodnich (na lewym brzegu Wisły Śmiałej znajdowało się siedem przystani żeglarskich, między innymi Jachtklubu im. Conrada, Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, Akademickiego Klubu Morskiego, Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS). Pozyskano dla sprawy senatora Janusza Rachonia. Po wypracowanym kompromisie Zielone Wyspy funkcjonują pomiędzy marinami jachtowymi naprzeciwko rezerwatu przyrody Ptasi Raj. ZdK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania