WIZYTY PREZYDENTA FRANCJI FRANÇOISA MITTERANDA W GDAŃSKU, 1989, 1993

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTY PREZYDENTA FRANCJI FRANÇOISA MAURICEGO ADRIENA MARIE MITTERANDA W GDAŃSKU (26 X 1916 Jarnac, Francja – 8 I 1996 Paryż), polityka, ministra spraw wewnętrznych Francji w latach 1954–1955, ministra sprawiedliwości Francji w latach 1956–1957, współtwórcy i I sekretarza Partii Socjalistycznej w latach 1971–1981, współksięcia Andory w latach 1981–1995, prezydenta Republiki Francuskiej w latach 1981–1995.

Pierwsza wizyta (1989)
Prrzybył do Polski 14 VI 1989 z oficjalną wizytą na zaproszenie przewodniczącego Rady Państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej generała Wojciecha Jaruzelskiego jako prezydent Republiki Francuskiej. Towarzyszyła mu małżonka Danielle Mitterrand. Samolot z francuskimi gośćmi wylądował o 14:30 na udekorowanym flagami w barwach narodowych obu krajów warszawskim lotnisku Okęcie. Delegację powitał Wojciech Jaruzelski z małżonką Barbarą Jaruzelską. Przywitanie transmitowano bezpośrednio w pierwszym programie Telewizji Polskiej.

15 IX 1989 prezydent Francji wraz z małżonką i około 90 osobami towarzyszącymi, m.in. z licznie przybyłymi francuskimi dziennikarzami, przybyli do Gdańska, będącego pierwszym etapem podróży po Polsce. Ok. godziny 11 Boeingiem 727 linii Air France przylecieli na lotnisko w Rębiechowie dziennikarze, których przewieziono na Westerplatte. Około godziny 12:30 na tym samym lotnisku wylądował samolot z prezydentem i jego małżonką. Po oficjalnym powitaniu przez przedstawicieli politycznych i administracyjnych województwa gdańskiego, prezydenta Francji przewieziono czarnym Volvo z proporcem z barwami Francji na Westerplatte. Ok. 13:15 powitał go tam Wojciech Jaruzelski i dowódca Marynarki Wojennej kontradmirał Piotr Kołodziejczyk.

Podczas spaceru pod pomnik Obrońców Westerplatte Piotr Kołodziejczyk udzielił prezydentowi Francji informacji o historii tutejszej polskiej placówki wojskowej. Na szczycie pomnikowego wzgórza broń prezentowała kompania honorowa Polskiej Marynarki Wojennej, Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP) i 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej (tzw. „niebieskich beretów”), odegrano hymn Francji, następnie przy dźwięku werbli prezydent Francji i Wojciech Jaruzelski złożyli pod pomnikiem wieńce. Po wysłuchaniu polskiego hymnu, uczczeniu miejsca minutą ciszy, prezydent Francji wygłosił przemówienie, w którym padły słowa: „W tym miejscu zrodził się kiedyś świat wojny – teraz myślimy o tym, jak stworzyć świat pokoju”. Podczas krótkiego spotkania z kombatantami François Mitterand otrzymał od podporucznika Władysława Dwojaka, kombatanta spod Falaise, medal Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz odznakę Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Z Westerplatte goście na pokładzie motorówki dowódcy PMW, w asyście trzech okrętów patrolowych WOP, dopłynęli pod Zieloną Bramę. Tu zrezygnowali z planowanego przejazdu samochodami i pieszo udali się przez Długi Targ do Ratusza Głównego Miasta. U wejścia do niego powitał ich prezydent Gdańska Kazimierz Rynkowski. W ratuszowej Sali Czerwonej delegacja pożegnała się z Wojciechem Jaruzelskim. Po zakończonym zwiedzaniu Ratusza François Mitterand wraz z małżonką udali się do miejsca zakwaterowania w hotelu „Hevelius”, gdzie około godziny 15:00 para prezydencka spotkała się z Lechem Wałęsą. Pierwszy etap rozmów przebiegał w hotelowym saloniku, następnie rozmowa kontynuowana była przy obiedzie w sali bankietowej hotelu.

Około godziny 17 François Mitterand w towarzystwie Lecha Wałęsy udał się kolumną samochodów w okolicę pomnika Poległych Stoczniowców. Prezydenckie Volvo zaparkowało pod Bramą Nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie czekała delegacja stoczniowców i mieszkańców Gdańska. Pod pomnikiem przybyli złożyli wieńce, a delegacja stoczniowców z trójkolorowymi kokardkami na kombinezonach wręczyła prezydentowi Francji pamiątkową plakietkę z wizerunkiem Gdańska.

Końcowym akcentem pobytu prezydenta Francji w Gdańsku było złożenie przez niego wieńców na Wojskowym Cmentarzu Francuskim. W godzinach wieczornych François Mitterand wraz z małżonką i osobami towarzyszącymi udali się w dalszą podróż po Polsce – kolejnymi etapami były Kraków i Oświęcim. 16 VI 1989 goście opuścili Polskę.


Druga wizyta (1993)
Druga wizyta prezydenta Francji w Gdańsku miała charakter nieoficjalny. Przybył 21 IX 1993 na zaproszenie polskiego prezydenta Lecha Wałęsy, aby (wraz z prezydentem Niemiec Richardem von Weizsӓckerem) odebrać tytuł honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego nadany przez senat tej uczelni 17 VI 1993 w uznaniu za wkład, czyn i myśl w realizacji ideałów wolności i podstawowych praw człowieka, niepodległości, pokojowego współżycia i współpracy narodów, sprawiedliwości społecznej oraz tradycyjnej przyjaźni polsko-francuskiej. Ze względu na zły stan zdrowia prezydenta do ostatnich dni nie było pewnym, czy wizyta dojdzie do skutku.

Samolot z francuskim prezydentem wylądował na gdańskim lotnisku w Rębiechowie po godzinie 10.00 z dwudziestominutowym opóźnieniem. Na lotnisku spotkał się z przybyłym w tym samym czasie prezydentem Richardem von Weizsäckerem. Obu prezydentów na płycie gdańskiego lotniska powitali: szef Kancelarii Prezydenta i minister Janusz Ziółkowski, minister stanu Jerzy Milewski, Lech Falandysz, minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski oraz wojewoda gdański Maciej Płażyński z małżonką Elżbietą. Obecni byli również ambasadorowie Francji Alain Bry i Niemiec Franz Bertel.

Bezpośrednio z lotniska prezydenci udali się do gdańskiego Dworu Artusa, przed którym powitał ich Lech Wałęsa z małżonką Danutą. Uroczystość nadania tytułu doktorów honorowych, w obecności senatu UG i kilkuset gości z kraju oraz zagranicy, prowadził rektor Zbigniew Grzonka. Uroczystość transmitowana była przez program pierwszy TVP.

Po symbolicznej lampce wina w piwnicach Dworu Artusa trzej prezydenci odbyli ponad półgodzinną rozmowę w Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta, w Sali Morskiej złożyli wspólne oświadczenie dla prasy, a w Sali Białej przez ok. godzinę podejmowani byli przez rektora Zbigniewa Grzonkę uroczystym śniadaniem przygotowanym przez gdańska restaurację „Pod Łososiem”.

Po krótkim spacerze ulicami Głównego Miasta trójka prezydentów udała się pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie po godzinie 15:00 złożyli wieniec. Następnie na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG wzięli udział w otwarciu konferencji młodzieży akademickiej Polski, Francji i Niemiec pod hasłem: „Razem w Europie”. Inicjatorami konferencji byli: Gdańska Fundacja Integracji Europejskiej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Bezpośrednio z UG prezydenci, z ponad godzinnym opóźnieniem, udali się na lotnisko w Rębiechowie. Według przyjętego protokołu dyplomatycznego każdy z prezydentów powinien poruszać się własnym samochodem, zdecydowali się jednak wsiąść do wspólnej limuzyny, co spowodowało zamieszanie wśród ochroniarzy i kierowców (m.in. w ostatniej chwili przepinano państwowe proporce na samochodach). Na lotnisku w Rębiechowie Françoisa Mitteranda i Richarda von Weizsäckera pożegnał prezydent Lech Wałęsa. Obecna była również kompania reprezentacyjna Polskiej Marynarki Wojennej. Ze względu na nieoficjalny charakter wizyty nie oddała ona honorów należnych głowom państw. Ceremonia pożegnalna odbyła się około godziny 17:35.

Z okazji spotkania trójki prezydentów UG wybił pamiątkowy, srebrny medal, a Poczta Polska wydała kartę pocztową ostemplowaną okolicznościowym datownikiem. Karty te można było nabyć w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 1 przy Placu Obrońców Poczty Polskiej, w centrum prasowym uroczystości, w Gdańskiej Izbie Gospodarczej przy Długim Targu 39/41 oraz w gmachu Wydziału Filologiczno-Historycznego UG. AKP PP











Bibliografia:
Bykowska Halina, Mitterrand–Weizsaecker–Wałęsa. Gdańsk gości trzech prezydentów, „Głos Wybrzeża” 22 IX 1993, nr 221 (13655), s. 1–2.
Bykowska Halina, Richard von Weizsäcker i Francois Mitterrand w Gdańsku. Prezydenckie doktoraty, „Głos Wybrzeża” 18–19 IX 1993, nr 218 (13652), s. 3.
Czerwiński Janusz, Polska–Francja: widziane z Gdańska. Jesteśmy sobie potrzebni…, „Dziennik Bałtycki” 15 VI 1989, nr 138 (13572), s. 1–2.
Drugi dzień oficjalnej wizyty François Mitterranda. Prezydent Francji przebywał w Gdańsku, „Trybuna Ludu” 16 VI 1989, nr 140 (13907), s. 1, 4.
Mitterrand–Weizsäcker–Wałęsa. Gdańsk gości trzech prezydentów, „Głos Wybrzeża” 21 IX 1993, nr 220 (13654), s. 1.
Orzeł Romuald, Prezydencki szczyt, „Wieczór Wybrzeża” 22 IX 1993, nr 185 (10642), s. 1, 3.
Orzeł Romuald, Wizyta. Wieczór Towarzyski, „Wieczór Wybrzeża” 24–25–26 IX 1993, nr 187 (10644), s. 8.
PAP, François Mitterrand w Polsce. Tradycyjni partnerzy. Hołd polskim żołnierzom. Rozmowy z W. Jaruzelskim i J. Glempem. Dokumenty o współpracy, „Dziennik Bałtycki” 15 VI 1989, nr 138 (13572), s. 1–2.
PAP, Konferencja prasowa L. Wałęsy po spotkaniu z prezydentem Francji. Będziemy pomagać naszemu rządowi, „Głos Wybrzeża’ 17–18 VI 1989, nr 140 (12370), s. 2.
Pruski Michał, Drugi dzień wizyty prezydenta Francji w Polsce. Pokój buduje się w duchu pojednania. F. Mitterrand i W. Jaruzelski na Westerplatte. W Ratuszu Głównego Miasta spotkanie z L. Wałęsą. Kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, „Głos Wybrzeża” 16 VI 1989, nr 139 (12369), s. 1–2.
rom., Najazd prezydentów, „Wieczór Wybrzeża” 21 IX 1993, nr 184 (10641), s. 1.
Warszewski Roman, Takiego zjazdu prezydentów nie pamięta Dwór Artusa. Szczyt na Długim Targu, „Dziennik Bałtycki” 22 IX 1993, nr 220 (14863), s. 1.
Zjazd prezydentów, „Dziennik Bałtycki” 21 IX 1993, nr 219 (14862), s. 1.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania