WIZYTA PREZYDENTA NIEMIEC ROMANA HERZOGA W GDAŃSKU, 1997

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

WIZYTA PREZYDENTA NIEMIEC ROMANA HERZOGA W GDAŃSKU (5 IV 1934 Landshut w Bawarii – 10 I 2017 Bad Mergentheim, Badenia-Wirtembergia), prawnika, wykładowcy akademickiego, w latach 1987–1994 prezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, w 1994–1999 prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Wizyta miała miejsce 26 VI 1997. Niemieckiemu prezydentowi towarzyszyli: szef Kancelarii Prezydenta RP Danuta Waniek, ambasador RFN w Warszawie Johannes Bauch, minister transportu i gospodarki morskiej Bogusław Liberadzki, prezydent Gdańska Tomasz Posadzki i wojewoda gdański Henryk Wojciechowski. Wizyta odbyła się w związku z obchodami Tysiąclecia Gdańska i organizowanym XVII Zjazdem Nowej Hanzy.

Roman Herzog przyleciał na lotnisko w Rębiechowie samolotem Jak-40. Lot był opóźniony o 10 minut. Około godziny 13.40 gość, wraz z polskim prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońców Westerplatte na Westerplatte. Asystowały kompania reprezentacyjna polskiej Marynarki Wojennej oraz delegacja załogi fregaty rakietowej Sił Morskich RFN „Lübeck”.

Po wizycie na Westerplatte niemiecki prezydent zaprosił Aleksandra Kwaśniewskiego na fregatę, cumującą na Wiśle, przy Nabrzeżu Zbożowym. Prezydenci dopłynęli na okręt motorówką, na pokładzie odbyło się śniadanie, które miało charakter zamknięty. Jak odnotowała ówczesna prasa, po raz pierwszy od II wojny światowej polski prezydent wszedł na pokład niemieckiego okrętu. Po śniadaniu Aleksander Kwaśniewski udał się do hotelu „Hevelius”, natomiast Roman Herzog, po przypłynięciu do Długiego Pobrzeża, udał się pieszo Długim Targiem i ul. Długą do Teatru Wybrzeże, gdzie przybył 20 minut później niż planowano. Z przybyłym Aleksandrem Kwaśniewskim powitany został przed wejściem przez prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego i wziął udział w otwarciu XVII Zjazdu Nowej Hanzy. Podczas uroczystego bankietu w teatrze, podobnie jak polski prezydent, otrzymał od władz miasta złotą monetę, wybitą z okazji przypadającej wówczas rocznicy pierwszej pisanej wzmianki o Gdańsku.

Następnie w Wielkiej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta spotkał się z Lechem Wałęsą. Rozmowa miała charakter zamknięty i tylko na chwilę wpuszczono do tego pomieszczenia dziennikarzy. W tym czasie Aleksander Kwaśniewski odbył nieplanowany spacer po Głównym Mieście, goszcząc m.in. na piwie w restauracji „Pod Holendrem”. Na zakończenie wizyty obaj prezydenci wysłuchali oratorium Josepha Haydna „Stworzenie świata” w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP). Po koncercie i spacerze ulicami Głównego Miasta, Roman Herzog pojechał na lotnisko w Rębiechowie i odleciał do Niemiec. Nieco wcześniej Gdańsk opuścił polski prezydent.

Jak zauważyła ówczesna polska i niemiecka prasa, podczas spotkania prezydentów nie podpisano żadnej umowy, ale wizyta pozostała ważnym symbolem rozwoju stosunków polsko–niemieckich. PP AKP









Bibliografia:
(ASG), Prezydenci Polski i Niemiec w Gdańsku. Powrót Hanzy, „Dziennik Bałtycki”, nr 148, 27 VI 1997, s. 1.
(K.Ż.), Zjazd Nowej Hanzy. Gorąca wizyta, „Dziennik Bałtycki”, nr 147, 26 VI 1997, s. 1.
Grzelczak Stanisława, Nowa Hanza w starym Gdańsku, „Głos Wybrzeża”, nr 144, 27 VI 1997, s. 1.
Wojciechowska Ryszarda, Odlotowe programy, „Wieczór Wybrzeża”, nr 131, 25 VI 1997, s. 5.
Żelazek Katarzyna, Górski Artur, Gdańsk odwiedzi dziś dwóch prezydentów. Gry dyplomatyczne, „Dziennik Bałtycki”, nr 147, 26 VI 1997, s. 3.
Żelazek Katarzyna, Pietrzak Robert, (ASG), Dni Nowej Hanzy od podwórka. Kłopoty małe i duże, „Dziennik Bałtycki”, nr 148, 27 VI 1997, s. 3.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania