WIZYTA PREZYDENTA PORTUGALII FRANCISCO DA COSTA GOMESA W GDAŃSKU, 1975

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


PREZYDENT PORTUGALII GENERAŁ FRANCISCO DA COSTA GOMES W GDAŃSKU (30 VI 1914 Chaves, Portugalia – 31 VII 2001 Lizbona, Portugalia) doktor nauk matematycznych, polityk, wiceminister obrony Portugalii, generał i szef Sztabu Generalnego Portugalskich Sił Zbrojnych w latach 1972–1976, członek Komitetu Ocalenia Narodowego, prezydent Portugalii w latach 1974–1976, przewodniczący Najwyższej Rady Rewolucyjnej.

Przybył do Polski 27 IX 1975 z czterodniową wizytą na zaproszenie I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, wystosowanego w imieniu najwyższych władz Polskiej Republiki Ludowej. Towarzyszyła mu małżonka Maria Estela Veloso de Antas Varajăo. W trzecim dniu oficjalnej wizyty w Polsce, 29 IX 1975, z żoną oraz osobami towarzyszącymi, w tym między innymi członkiem Rady Rewolucyjnej Portugalii kapitanem Vasco Lourenco i majorem Jose Manuelem Costa Nevesem, odwiedzili Wybrzeże. W czasie wizyty w Gdańsku goście zapoznali się z osiągnięciami polskiego przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej. Była to również okazja do rozmów na temat dalszego rozwoju kontaktów gospodarczych obu państw. Polskę i Portugalię łączyły wówczas ścisłe związki w przemyśle stoczniowym, między innymi wspólne projektowanie i budowanie jednostek handlowych i rybackich.

W godzinach przedpołudniowych prezydent wraz z osobami towarzyszącymi oraz z przewodniczącym Rady Państwa Henrykiem Jabłońskim zostali podjęci śniadaniem przez I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku Tadeusza Fiszbacha w sopockim Grand Hotelu. Następnie prezydent złożył na Westerplatte hołd poległym w 1939 obrońcom, wizytował Stocznię im. Komuny Paryskiej w Gdyni, od kilku lat współpracującą z przemysłem stoczniowym Portugalii. W katedrze oliwskiej wysłuchał koncertu organowego w wykonaniu Leona Batora. W godzinach popołudniowych wraz z Henrykiem Jabłońskim goście opuścili Wybrzeże i udali się do Warszawy. Na lotnisku w Rębiechowie byli żegnani między innymi przez władze ziemi gdańskiej i przybyłych mieszkańców Trójmiasta. Z tej okazji na budynku lotniczego dworca pasażerskiego umieszczono transparent: „Niech zwyciężają w Portugalii idee 25 kwietnia”.

Prezydent już na zakończenie swojego pobytu w Polsce podziękował między innymi społeczeństwu Wybrzeża za przyjęcie, złożył też życzenia dalszych osiągnięć w pracy dla dobra kraju i gospodarki morskiej. Podczas jego wizyty w Polsce została podpisana Deklaracja o rozwoju przyjaznych stosunków między PRL a Republiką Portugalii oraz umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. AKP PP












Bibliografia:
PAP, Do Polski przybywa prezydent Portugalii Francisco da Costa Gomes. Serdecznie witamy!, „Trybuna Ludu”, nr 224 (9696), 26–28 IX 1975, s. 1–2.
PAP, Po zakończeniu oficjalnej wizyty Prezydent Portugalii opuścił Polskę. Wizyta Prezydenta Portugalii w Polsce, „Trybuna Ludu”, nr 228 (9700), 2 X 1975, s. 1–2.
PAP, W sobotę przybywa do Polski prezydent Portugalii, „Dziennik Bałtycki”, nr 212 (9684), 26–28 IX 1975, s. 1–2.
Polsko-portugalskie rozmowy. Prezydent F. da Costa Gomes na Wybrzeżu Gdańskim. Delegacja portugalska w Krakowie i Oświęcimiu, „Echo Krakowa”, nr 211 (9307), 29 IX 1975, s. 1–2.
Prezydent Portugalii z wizytą w Polsce, „Dziennik Bałtycki”, nr 213 (9685), 29 IX 1975, s. 1–2.
Sykun Jerzy (PAP), F. da Costa Gomes z wizytą w Polsce. Oficjalne rozmowy polsko- portugalskie. Zwiedzanie Wybrzeża Gdańskiego. Do Polski przybył prezydent Portugalii, „Trybuna Ludu”, nr 226 (9698), 30 IX 1975, s.1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania