WIZYTA KRÓLA SZWECJI KAROLA XVI GUSTAWA W GDAŃSKU, 1993

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA KRÓLA SZWECJI KAROLA XVI GUSTAWA W GDAŃSKU (ur. 30 IV 1946 Solna, Szwecja), syna księcia Västerbotten Gustawa Adolfa Bernadotte'a (1906–1947). Z wykształcenia historyk, ekonomista, wojskowy, król Szwecji od 25 X 1973 (po śmierci dziadka Gustawa VI Adolfa).

Przybył do Polski 24 IX 1993 z oficjalną, jednodniową wizytą na zaproszenie prezydenta Polski Lecha Wałęsy. W podróży nie towarzyszyła mu – z powodu choroby – małżonka królowa Sylwia Renata. Po wylądowaniu na lotnisku w Rębiechowie, wraz z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Królestwa Szwecji w Polsce Karlem Vilhelmem Wöhlerem oraz ambasador Polski w Szwecji Barbarą Tuge-Erecińską udał się do Elbląga, gdzie w godzinach popołudniowych został przywitany przez wojewodę elbląskiego Zdzisława Olszewskiego. Głównym punktem pobytu w Elblągu była wizyta w zakładach ABB Zachem należących do szwajcarsko-szwedzkiego koncernu ABB.

Po przyjeździe z Elbląga do Gdańska szwedzki król został oficjalnie powitany przy Złotej Bramie przez wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego. W asyście wojewody i prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża Karol XVI Gustaw spacerował ulicą Długą, zwiedził kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP), a następnie przeszedł przez Długie Pobrzeże i Długi Targ. Około godziny 15.00 wojewoda pomorski i prezydent Gdańska podjęli Karola XVI Gustawa w Dworze Artusa. W uroczystości brało także udział 36 zaproszonych gości. Dania przygotowała restauracja „Tawerna”. W prezencie od wojewody Macieja Płażyńskiego monarcha otrzymał wysadzane bursztynem srebrne sztućce: widelec i łopatkę do ciasta wykonane w pracowni Haliny i Jana Szczubełków. Prezydent Franciszek Jamroż podarował królowi srebrny puchar zwieńczony bursztynową syreną, ksiądz Stanisław Bogdanowicz pamiątkowy medal 650-lecia kościoła MMP oraz płytę kompaktową z nagraniem muzyki organowej. Ksiądz Henryk Jankowski udekorował króla Komandorią Wielkiego Orderu św. Brygidy z Gwiazdą. Szwedzki monarcha zrewanżował się upominkami, wręczył między innymi Maciejowi Płażyńskiemu i Franciszkowi Jamrożowi szklane puchary.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców delegacje szwedzka i polska udały się samochodami do Gdyni, gdzie wzięły udział w nabożeństwie w Kościele Marynarza Szwedzkiego w Konsulacie Królestwa Szwecji. Następnie w siedzibie Konsularnej Agencji Szwecji i Norwegii odbyło się spotkanie ze społecznością szwedzką oraz młodzieżą studiującą skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. W godzinach wieczornych król i towarzyszące mu osoby spotkali się w archikatedrze Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie z prezydentem Lechem Wałęsą i jego małżonką Danutą. Wspólnie wysłuchali koncertu organowego, a szwedzki władca złożył podpis w katedralnej księdze pamiątkowej przy tym samym stole, przy którym w 1660 podpisano pokój oliwski kończący okres wojen polsko-szwedzkich.

Około godziny 19:10, po pożegnaniu na lotnisku w Rębiechowie, które uświetnił krótki występ Cappelli Gedanensis, monarcha odleciał do Sztokholmu. AKP PP

















Bibliografia:
(wocz.), „Potopu” nie będzie!, [w:] „Wieczór Wybrzeża” 24–25–26 IX 1993, nr 187 (10644), s. 2.
hb., Ukłony dla króla. Karol XVI Gustaw w Elblągu i Gdańsku, [w:] „Głos Wybrzeża” 25–26 IX 1993, nr 224 (13658), s. 1–2.
Orzeł R., Joter, „Potopu” nie było…, [w:] „Wieczór Wybrzeża” 27 IX 1993, nr 188 (10645), s. 1–2.
SW, Jedzie król, [w:] „Dziennik Bałtycki” 24 IX 1993, nr 222 (14865), s. 2.
T.Z., Król w Gdańsku, [w:] „Dziennik Bałtycki”, nr 223 (14866), 25 IX 1993, s. 1.
Zając T., Hej Sverige! Dziś przybywa do Trójmiasta król szwedzki, Karol XVI Gustaw. Co to jest Szwecja? Jej wysokość Sylwia. Król nie malowany, [w:] „Dziennik Bałtycki” 24 IX 1993, nr 222 (14865), s. 5.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania