WIZYTA KRÓLOWEJ DANII MAŁGORZATY II W GDAŃSKU, 1993

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


WIZYTA KRÓLOWEJ DANII MAŁGORZATY II W GDAŃSKU (ur. 16 IV 1940 Kopenhaga, Dania) z wykształcenia archeologa, politologa, ekonomisty, królowej Danii od 1972. Przybyła do Polski z czterodniową wizytą na zaproszenie prezydenta Lecha Wałęsy. Towarzyszył jej małżonek książę Henryk (Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezat) oraz lord szambelan duńskiego dworu, mistrz ceremonii (szef protokołu), urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Danii i nieodłączna dama dworu w żółtym kapeluszu.

Goście przypłynęli 5 VII 1993 królewskim jachtem „Dannebrog”. Pierwotny plan zakładał wpłynięcie jednostki do Gdańska, jednak ze względu na duże zanurzenie nie mógł zacumować w porcie jachtowym. Ostatecznie jacht przybył do Gdyni i po półgodzinnym oczekiwaniu (przypłynął wcześniej niż się spodziewano) o godzinie 9:30 zacumował przy Nabrzeżu Kościuszkowskim. Królewska jednostka wpłynęła do portu w eskorcie honorowej okrętu Polskiej Marynarki Wojennej (PMW) i duńskiego okrętu wojennego. Mimo zmiany czasu i miejsca cumowania szef protokołu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Janusz Świtkowski zdążył na czas pojawić się na Nabrzeżu i po wejściu na pokład jachtu, zgodnie z protokołem, zaprosił królową do zejścia na polski ląd. Tam – w imieniu prezydenta Lecha Wałęsy – przybyłych powitał minister stanu w Kancelarii Prezydenta Janusz Ziółkowski w towarzystwie między innymi: wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego, prezydent Gdyni Franciszki Cegielskiej oraz dowódcy PMW admirała Romualda Wagi. Na miejscu obecna była również Orkiestra Reprezentacyjna PMW.

Na czas powitania na nabrzeżu rozłożono czerwony dywan. Królowa Małgorzata II ubrana była na biało, miała kapelusz z dużym rondem, haftowany płaszcz i białe pantofle. Książę Henryk wystąpił w mundurze oficerskim. Po oficjalnym powitaniu para królewska powróciła na jacht, przebrała się i na pokładzie motorówki PMW, w towarzystwie admirała Romualda Wagi, popłynęła do Gdańska. Planowano, że w razie niesprzyjającej pogody goście odbędą drogę z Gdyni do Gdańska czarnym, rządowym samochodem volvo. Na wysokości Westerplatte królowa oddała pokłon temu miejscu, z powodu wcześniejszych komplikacji zrezygnowano jednak z pierwotnego zamiaru złożenia przez nią kwiatów pod pomnikiem Obrońców Westerplatte.

O godzinie 10.50 przybyłych gości powitał na Długim Pobrzeżu prezydent Gdańska Franciszek Jamroż. Następnie królewska para wyruszyła na krótki spacer Długim Targiem i ulicą Długą. Po Ratuszu Głównego Miasta oprowadzał ich dyrektor Muzeum Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz. W Sali Czerwonej prezydent Franciszek Jamroż oraz wojewoda Maciej Płażyński wręczyli gościom pamiątkowe upominki – współczesną grafikę z widokiem miasta i kryształową cukiernicę ze srebrnym wiekiem.

Po opuszczeniu Ratusza Małgorzata II zamieniła kilka słów z podopiecznymi Fundacji „Sprawni Inaczej”. W dalszej kolejności para królewska udała się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie witali ich arcybiskup Tadeusz Gocłowski i ksiądz Stanisław Bogdanowicz. Proboszcz kościoła NMP oprowadził gości po świątyni i ofiarował królowej medal wybity z okazji 650-lecia kościoła oraz dwie płyty kompaktowe z utworami gdańskiej muzyki dawnej. Szczególne zainteresowanie Małgorzaty II wzbudziły wystawiane dokumenty dotyczące jej przodków – trzech kolejnych Fryderyków i Christiana III. Wysłuchano też fugi i toccaty Jana Sebastiana Bacha zagranych na organach.

W Dworze Artusa odbyło się oficjalne śniadanie, wydane na cześć królowej przez wojewodę Macieja Płażyńskiego i prezydenta Franciszka Jamroża. Uroczystość przygotowało Stowarzyszenie Restauratorów Gdańskich, które zdecydowało się podać dania kuchni polskiej. Po śniadaniu, około godziny 14:00, Małgorzata II i jej małżonek złożyli wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Kończąc tę część gdańskiej wizyty, para królewska udała się z lotniska w Rębiechowie rządowym samolotem Tu–154M do Warszawy na oficjalne spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.

8 VII 1993 o godzinie 11:45 duńscy goście powrócili z Warszawy na lotnisko w Rębiechowie duńskim samolotem F–313. Protokół dyplomatyczny nie przewidywał oficjalnej ceremonii pożegnalnej, królowa Małgorzata pozostała na pokładzie samolotu, opuścił go jedynie książę Henryk, witany na płycie lotniska przez wojewodę Macieja Płażyńskiego. Samolot z królową odleciał od razu do Danii, książę udał się zaś do Gdyni, na Nabrzeże Kościuszkowskie, gdzie obok fregaty „Dar Pomorza” cumował ogrodzony i strzeżony jacht królewski. Wyjściu jachtu z portu w drodze do Danii towarzyszyły pożegnalne syreny. AKP PP









Bibliografia:
(adun), Królowa w Gdańsku, „Dziennik Bałtycki” 6 VII 1993, nr 153 (14796), s. 1–2.
(ak), Dwa akty z królem i królową, „Głos Wybrzeża” 3–4 VII 1993, nr 152 (13586), s. 1–2.
DSG, Małgorzaty II pokłon przed Westerplatte. Po królewsku, „Głos Wybrzeża” 6 VII 1993, nr 154 (13588), s. 1–2.
DSG, Wizyta królowej Danii w Gdańsku. Pierwsza i jedyna, „Głos Wybrzeża” 3 VII 1993, nr 153 (13587), s. 1–2.
Lendzion W., Jacht królowej pilnie strzeżony, „Wieczór Wybrzeża” 8 VII 1993, nr 131 (10588), s. 2.
Orzeł R., Wiwat Królowa! Nasza relacja z wizyty Jej Królewskiej Wysokości Małgorzaty II, „Wieczór Wybrzeża” 6 VII 1993, nr 129 (10586), s. 1, 3.
rom., Królowa Danii w Gdańsku, „Wieczór Wybrzeża” 2–3–4 VII 1993, nr 127 (10584), s. 1–2.
rom., Pożegnanie bez ceremonii, „Wieczór Wybrzeża” 9–10–11 VII 1993, nr 132 (10589), s. 2.
Sobieniecka D., Normalna królowa, „Głos Wybrzeża” 10–11 VII 1993, nr 158 (13592), s. 6.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania