TUNEL POD UL. WAŁY JAGIELLOŃSKIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Tunel pod ul. Wały Jagiellońskie, 1977
Wejścia/wyjścia z tunelu pod
ul. Wały Jagiellońskie, widok
z Forum Gdańsk, 2018
Wejście/wyjście z tunelu od strony Forum Gdańsk, 2018
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

TUNEL POD UL. WAŁY JAGIELLOŃSKIE, tunelowe przejście podziemne dla pieszych zlokalizowane między Bramą Wyżynną a Targiem Rakowym, z dwoma bocznymi wyjściami na wysepki tramwajowe (od strony północnej), stanowi południowe zakończenie węzła komunikacyjnego Hucisko. Zastąpił naziemne przejście dla pieszych przez ul. Wały Jagiellońskie przy ul. Bogusławskiego (zlokalizowane było przy budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego), niezwykle ruchliwe w godzinach szczytu z uwagi na funkcjonujący na Placu 1 Maja (obecnie Targ Sienny) dworzec autobusowy.

Do jego budowy przystąpiono we wrześniu 1971, wykorzystując przebudowę Huciska, w czasie której na ul. Wały Jagiellońskie wstrzymano ruch samochodowy i tramwajowy. Prace prowadziło Płockie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, w pierwszej kolejności wykonując betonowe podłoże i zejście (schody) od strony Targu Rakowego. Obiekt – o długości 43 m i szerokości 10 m – został oddany do użytku 23 VI 1972 roku wraz z sześcioma pawilonami-kioskami w podziemiu po stronie północnej (były to między innymi Ruch, Cepelia, sklep pamiątkarski, kwiaciarnia); po stronie południowej umieszczono gabloty ilustrujące historię Gdańska.

W zawiązku z budową Forum Gdańsk 10 VIII 2015 czasowo zamurowano przejście na Targ Rakowy, pozostawiając podziemne dojście do przystanków tramwajowych od strony Bramy Wyżynnej. Fragment od strony Targu Rakowego (ściany, strop, schody) został rozebrany. 15 IX 2015 podczas prac przy ściance działowej od strony Targu Rakowego uszkodzona rura wodociągowa spowodowała runięcie zamurowanego przejścia i podtopienie tunelu.

Remont ukończono 26 I 2018. Od strony Targu Rakowego wyjście z tunelu prowadzi na placyk, likwidacja stoisk handlowych poszerzyła o 11 m przejście dla pieszych, posadzkę wyłożono kostką brukową w barwie „melanż jesienny”, ściany obłożono cegłą klinkierową, wyremontowano toalety, wymieniono schody z granitu od strony Bramy Wyżynnej. Ponownie w całości oddany użytku wraz z otwarciem Forum Gdańsk 26 V 2018 roku.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania