STUBBE MATTHIAS, burmistrz Starego Miasta Gdańska

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MATTHIAS STUBBE (około 1350 – po 27 XII 1407), burmistrz Starego Miasta Gdańska. Być może, był synem gdańskiego szypra Hintze Stubbego. W 1408 na Młodym Mieście został wspomniany Paul Stobbe, z kolei w latach 20. i 30. XV wieku na Głównym Mieście działali Nicolaus Stubbe, Lorenz Stobe i Wilken Stobben – niewykluczone, że niektórzy spośród nich byli członkami jego rodziny.

Od 1399 pełnił urząd drugiego burmistrza Starego Miasta. Przyjmuje się, że ten sam urząd sprawował – być może z przerwami – do 1405 roku, kiedy jako pierwszego i drugiego burmistrza odnotowano Petera Schifhowera i Matthiasa Langego. W latach 1406 i 1407 był pierwszym burmistrzem.

Za jego burmistrzowania, w 1399, Stare Miasto otrzymało od komtura gdańskiego Albrechta von Schwarzenburga działkę przeznaczoną na skład wapienia i piece do wypalania wapna, położoną między obecnymi ulicami Podbielańską i Korzenną. W 1402 władze miasta nakazały wykopać rów graniczny między Starym i Młodym Miastem, jednocześnie zakładając budowę mostu (na obecnej ul. Łagiewniki). Rów najpewniej zarówno służył celom obronnym, jak i określał terytorium obu miast. Przedsięwzięcie może świadczyć o zatargu na tle przebiegu granicy między tymi gminami. Połowę kosztów miała w przyszłości zwrócić gmina młodomiejska, ponadto Stare Miasto otrzymywało od Krzyżaków plac położony przy mającym powstać moście.

Po raz ostatni wzmiankowany 27 XII 1407. PS

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania