STOWARZYSZENIE STRAŻNIKÓW PAMIĘCI STOCZNI GDAŃSKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Członkowie Stowarzyszenia Strażników pamięci Stoczni Gdańskiej Instytucie Dziedzictwa Narodowego 4 II 2020 podczas konferencji prasowej z okazji przekazania dokumentów związanych z wystąpieniem Polski o zamieszczenie Stoczni na listę UNESCO: od lewej na pierwszym planie Maciej Multaniak (trzymający napis), prof. Magdalena Gowin, podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Nawrocki, w tylnym rzędzie od lewej Tomasz Błyskosz, Andrzej Trzeciak, kustosz i zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności

STOWARZYSZENIE STRAŻNIKÓW PAMIĘCI STOCZNI GDAŃSKIEJ, al. Grunwaldzka 5, Dwor Uphagena. Skupia osoby, które pracowały po 1945 w Stoczni Gdańskiej dłużej niż trzy lata i rodziny zmarłych, byłych pracowników. Formalnie rozpoczęło działalność 28 XI 2018, kiedy zostało wpisane do Ewidencji Stowarzyszeń Zwykłych (pod nr 48).

Idea powołania Stowarzyszenia narodziła się podczas spotkań byłych pracowników Stoczni Gdańskiej w Europejskim Centrum Solidarności. Prezentowano wówczas własne opracowania, referaty, wspomnienia, omawiano kwestie związane z historią stoczni, jej funkcjonowaniem w określonym kontekście społeczno-politycznym i w ramach szeroko rozumianego przemysłu okrętowego. Rozpoczęto też gromadzenie dokumentów, wspomnień i pamiątek.

Głównym celem Stowarzyszenia jest zachowanie i propagowanie prawdy o Stoczni Gdańskiej, czym była, kim byli ludzie w niej pracujący, jaką rolę odegrała w przemianach społeczno-politycznych (bunt, strajki, samoświadomość polityczna, związki zawodowe, samoorganizacja załogi), procesie modernizacji przemysłu okrętowego (budowa statków pełnomorskich, silników okrętowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, elektryka, automatyka, bezpieczeństwo), jakie były uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, które doprowadziły do jej upadku.

W pierwszym kwartale 2019 Stowarzyszenie ogłosiło konkurs na pamiętniki byłych pracowników Stoczni Gdańskiej. Postanowiono nie wyłaniać laureatów, otrzymane wspomnienia opublikowano w formie książkowej. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w wielu projektach, np. wypowiadali się w filmie „Stocznia”, wyemitowanym 21 I 2020, w TVN, w programie „Czarno na białym”. 4 II 2020 w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie zorganizowano konferencję prasową związaną ze złożeniem przez Polskę wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Udział w niej wziął m.in. członek Zarządu Stowarzyszenia Andrzej Nawrocki, prezentowano też archiwalne zdjęcia Tercjana Multaniaka, udostępnione przez jego syna, Maciej Multaniak, także członka Zarządu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie posiada stronę internetową: http://www.mystocznia.pl, na której umieszczono m.in. podstawowe informacje, deklarację założycielską, zamierzenia i cele oraz artykuły. KPR

Prezesi Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej
Lata Imię i nazwisko
3 XI 2018 – 6 VI 2024 Zbigniew Szczypiński
6 VI 2024 – Andrzej Nawrocki
MTO
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania