SCHULTE JOHANN, szyper

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >


JOHANN SCHULTE (XV wiek), mieszczanin Głównego Miasta Gdańska, szyper. Po raz pierwszy wymieniony w 1409/1411 jako szyper 90-łasztowego statku, który przywiózł sukno i mydło do Gdańska. W 1422 wymieniony w grupie szyprów z Gdańska pływających do Flandrii i Anglii. W 1427, płynąc z ładunkiem z Baie (Francja, zatoka między Bourgneuf i Bouin, na zachód od Nantes), został wraz z załogami innych gdańskich statków zatrzymany na Sundzie przez Duńczyków i uwięziony. 7 V 1428 Rada Głównego Miasta Gdańska dziękowały królowi Danii Erykowi Pomorskiemu, że polecił uwolnić zatrzymanych do 24 czerwca. Faktycznie jednak do ich uwolnienia doszło dopiero przed 7 VIII 1429, tego dnia wielki mistrz zakonu krzyżackiego Paul von Rusdorff dziękował za to Erykowi Pomorskiemu.

W tym samym roku (1429) odsprzedał połowę udziałów w innym statku Bartholomeusowi Voet. W 1432 został zatrzymany przez Anglików na Tamizie i poniósł straty w towarach. Przed 4 II 1436 ze szwagrem Johannem Tymmenem popłynął do Rostocku, stamtąd do Danii (okolice cieśniny Bełt), następnie do Wismaru, skąd dalej żeglował już samodzielnie. Został jednak napadnięty, odebrano mu statek i towary. W listopadzie 1436 gdańska Rada Miasta prosiła władze Wismaru o udzielnie mu pomocy. W 1436 z kilkoma innymi szyprami prowadził w La Rochelle (Francja) rozmowy z Hiszpanami w sprawie polubownego zakończenia ciągnącego się od 1419 konfliktu z hanzeatami, w tym i gdańszczanami.

21 V 1437 został przez władze Głównego Miasta Gdańsk wyznaczony admirałem floty płynącej do Anglii, Holandii i Zelandii. 31 V 1438, wracając z Baie, został napadnięty przez Holendrów, którzy odebrali mu statek (holk), oraz sól i inne towary, które miały być dostarczone do Prus i do Inflant. Jego prywatne straty (wiózł m.in. figi, rodzynki, wino, pancerze, klejnoty i monety) oszacowane zostały na 560 grzywien. 28 X 1438 był świadkiem zatonięcia w Wisłoujściu statku szypra Clausa Tidekego. BM







Bibliografia:
Das Danizger Pfundzollbuch von 1409–1411, berb. Stuart Jenks, Köln–Weimar–Wien 2012 (przez indeks).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania