SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BRZEMIENNEJ W MATEMBLEWIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, 2006
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, 2021
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BRZEMIENNEJ W MATEMBLEWIE, ul. Matemblewska 9. Kult Matki Boskiej rozpoczął się w Matemblewie za sprawą proboszcza w Matarni, Bernarda Mateblowskiego (Matemblewskiego) (1720 Olsztyn – 23 VIII 1794 Oliwa), zakonnika w klasztorze cystersów w Oliwie, po objawieniu, według ustnej tradycji, z 1769 roku. Do rozpropagowania kultu przyczyniły się przechodzące przez Matemblewo pielgrzymki do Kalwarii Wejherowskiej, wychodzące z Chełma.

W 1790 roku, w drewnianej kaplicy na wzgórzu usypanym z inicjatywy cystersów z Oliwy (właścicieli Matemblewa), ustawiono modrzewiową, polichromowaną figurę Matki Bożej Brzemiennej, wykonaną w stylu tzw. Madonny Apokaliptycznej. Początkowo sanktuarium leżało w granicach parafii kościoła św. Walentego w Matarni. W roku 1903 w miejsce zrujnowanej drewnianej kaplicy wystawiono murowaną.

Kult, początkowo lokalny, w okresie II Wolnego Miasta Gdańska przybrał charakter zbiorowy; do Matemblewa zmierzały okazjonalne procesje z Oliwy i Matarni. Od 1920 sanktuarium znajdowało się w parafii kościoła Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, od 1929 – kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brętowie. Rozwój kultu nastąpił po II wojnie światowej, zwłaszcza po odnowieniu i ponownym poświęceniu figury (1953). Od 1977 roku istnieje księga próśb i podziękowań.

W latach 70. XX wieku wybudowano kaplicę dolną z Najświętszym Sakramentem i obrazami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii sanktuarium. Na wzgórzu z kaplicą znajdują się obrazy z 15 tajemnicami różańca św. W 1987 przy sanktuarium rozpoczęto budowę Domu Diecezjalnego Samotnej Matki. Dwa lata później założono parafię Matki Bożej Brzemiennej z kościołem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pierwszym kustoszem (i proboszczem) sanktuarium został ks. Kazimierz Krucz, opiekujący się miejscem od roku 1960 (jako proboszcz brętowski).

W roku 1990 odbyła się koronacja figury Madonny z Matemblewa (przez biskupa gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego i biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego). W 1994 ustanowiono przy sanktuarium Centrum Apostolstwa Rodziny Chrześcijańskiej. Od 1998 roku odbywają się w Matemblewie festiwale młodzieży katolickiej „Młodzi i miłość”, działa Ośrodek Duszpasterstwa Młodych (ul. Matemblewska 28). W roku 1999 figurę z sanktuarium pobłogosławił papież Jan Paweł II. Po wizycie ustawiono przy sanktuarium ołtarz z mszy papieskiej na sopockim hipodromie jako element poświęconej w 2000 przez abp. T. Gocłowskiego plenerowej kalwarii. Zob. też duchacy. SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania