RYBICKA MAŁGORZATA, działaczka społeczna, pedagog

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Małgorzata Rybicka

MAŁGORZATA EWA RYBICKA (ur. 29 VII 1955 Gdańsk), działaczka społeczna, pedagog. Córka Stanisławy Aleksandry Wincza z domu Pastor (6 VIII 1929 Lwów – 22 VIII 2020 Gdańsk), lekarza psychiatry, przewodniczącej Stowarzyszenia Pomocy osobom Autystycznym. Starsza siostra Katarzyny (ur. 1959), absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (I LO; 1978). Ukończyła I LO (1974) i filologię polską oraz podyplomowo pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestniczka opozycji demokratycznej w Gdańsku, współredagowała wychodzące poza zasięgiem cenzury pismo „Bratniak”.

W latach 1981–1983 nauczycielka języka polskiego w szkołach Trójmiasta. Za udział w akcji Nauczanie bez kłamstwa organizowanej i realizowanej przez Ruch Młodej Polski zwolniona z pracy. Po urodzeniu w 1984 autystycznego syna, od końca lat 80. XX wieku zajmuje się tworzeniem systemu pomocy dla osób z autyzmem. W 1991 współzałożycielka organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, którego została przewodniczącą. Z jej inicjatywy powstała m.in. jedna z pierwszych w Polsce specjalistycznych placówek terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z autyzmem: Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, którego jest dyrektorem od 1993 oraz Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku i Gdyni. Od 2019 członkini Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku. W 2023, z ramienia Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski do Sejmu RP (uzyskała 4811 głosów).

Była żoną Arkadiusza Rybickiego. Po śmierci męża zainicjowała projekt budowy pierwszego w Polsce miejskiego domu stałego pobytu, Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, który nosi imię jej małżonka. Za działalność opozycyjną odznaczona (2009) Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego” (2012). Gdańszczanka 2011 roku. Matka Magdaleny (ur. 1977) i Antoniego (ur. 1984). RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania