RODZIEWICZ–MOTOWIDŁO SYLWIA, profesor Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Sylwia Rodziewicz–Motowidło, 2021

SYLWIA RODZIEWICZ–MOTOWIDŁO (ur. 9 XII 1973 Słupsk), chemiczka, profesor tytularny Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Córka Henryka i Mieczysławy Rodziewicz. W 1993 absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku, w 1997 studiów na Wydziale Chemii UG. W latach 1997–2001 na studiach doktoranckich na Wydziale Chemii UG. Od 2001, na podstawie rozprawy Badania konformacyjne peptydów z rodziny tachykinin (promotor: prof. Krzysztof Rolka), doktor nauk chemicznych. Od 2011 doktor habilitowany (przewód na Wydziale Chemii UG) w oparciu o dorobek i rozprawę Eksperymentalne i teoretyczne badania konformacyjne biologicznie czynnych peptydów i białek. W latach 2011–2021 profesor nadzwyczajny (uczelniany) UG, od 2021 profesor tytularny.

Odbyła staże naukowe w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1999) oraz w Cornell University, USA (2005). Od 2011 kierownik Katedry Chemii Biomedycznej Wydziału Chemii UG. W latach 2012–2016 prodziekan do spraw badań i rozwoju tego Wydziału. W kadencjach 2005–2008 i 2014–2016 członkini Senatu UG.

Badaczka chemii peptydów i projektowania leków przeciwdrobnoustrojowych, przeciwnowotworowych i proregeneracyjnych opartych na strukturze peptydów. Koncentruje prace na projektowaniu i syntezie chemicznej biologicznie aktywnych peptydów oraz na badaniach zależności między ich strukturą a aktywnością. Autorka artykułów publikowanych między innymi w „The Proceedings of the National Academy of Sciences”, „Journal of Biological Chemistry”, „Journal of Medicinal Chemistry”, „European Journal of Medicinal Chemistry, „Journal of Molecular Biology, Biophysical Journal”. Współautorka (do 2022) ośmiu patentów polskich i europejskich oraz jednego wdrożenia. Recenzentką grantów naukowych składanych do polskich (Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej) i zagranicznych instytucji (The Czech Science Foundation, Austrian Science Fundation). Kierownik i wykonawca projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki (OPUS, PRELUDIUM BIS), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (EUREKA, STRATEGMED, TECHMATSTRATEG), Ośrodek Przetwarzania Informacji (polsko-szwajcarski program badawczy) i Fundację Naukową Polpharma.

Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2020). Laureatka Nagroda im. Janikowej w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie chemii (1997), stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznawanego młodym naukowcom (2001), Nagrody im. Grzegorza Białkowskiego za pracę doktorską (2002), nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska (2007) za wybitne osiągnięcia młodych pracowników nauki, otrzymała prestiżowe stypendium habilitacyjne w ramach Programu L’ORÉAL Polska dla Kobiet i Nauki (2009).

Od 1998 żona informatyka Jarosława Motowidło, matka Mateusza (ur. 1999) i Mikołaja (ur. 2008).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania