POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Klepsydra informująca o śmierci Józefa Piłsudskiego przy gdańskiej Hali Targowej, 1935
Pomnik Józefa Piłsudskiego, awers
Pomnik Józefa Piłsudskiego, widok od strony południowej

POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO, na placu jego imienia we Wrzeszczu, u zbiegu al. Grunwaldzkiej i al. Wojska Polskiego. Ideę wzniesienia pomnika od 1989 przedstawiał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego (przewodniczącym był Andrzej Zbierski, zasiadali w nim m.in. ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa, Andrzej Januszajtis, Józef Borzyszkowski, Jacek Taylor).

Już w tym roku w Ratuszu Głównego Miasta prezentowano makiety dwóch projektów, autorstwa Krystyny Filipskiej-Frejer, Czesława Gajdy i Kajetana Pakszysa, przedstawiających 20 m łuk tryumfalny z 5 m postacią na cokole z granitu. 12 V 1995 odsłonięto głaz pamiątkowy z tablicą (70 x 100 cm) z brązu według projektu Czesława Gajdy, z zarysem postaci i napisem: SĄ LUDZIE / I SĄ PRACE LUDZKIE / TAK SILNE I TAK POTĘŻNE, / ŻE ŚMIERĆ / PRZEZWYCIĘŻAJĄ / I OBCUJĄ MIĘDZY NAMI. / J. PIŁSUDSKI / TU STANIE POMNIK / MARSZAŁKA / JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO / KIEDY POLACY / SOBIE PRZYPOMNĄ / CO SĄ WINNI TWÓRCY / NIEPODLEGŁOŚCI / SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA / MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W GDAŃSKU. W 1995 miejsce pod przyszły pomnik zabezpieczono głazem.

28 X 2004 decyzją Rady Miasta wystawienie pomnika oddano w gestię prezydenta Gdańska; w wyniku konkursu (wpłynęło 17 propozycji), rozstrzygniętego 6 IX 2005, zwyciężył projekt Tomasza Radziewicza z Sopotu w formie figury idącego zamyślonego, charyzmatycznego pochylonego mężczyzny w sile wieku, z założonymi do tyłu rękoma, w których trzyma marszałkowską buławę; na cokole. Wysokość odlanej w brązie figury 380 cm, całość z cokołem 455 cm, ciężar figury 1200 kg, z napisem na froncie cokołu: MARSZAŁEK POLSKI/ JÓZEF PIŁSUDSKI/ 1867–1935. Na cokole także napis: „Gdańszczanie Marszałkowi 11 listopada 2006”.

Odsłonięty 11 XI 2006 przez ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w obecności władz miasta i licznych delegacji. Pomnik stoi na specjalnie skomponowanej nawierzchni z dwukolorowej kostki kamiennej, z wyobrażeniem orła w koronie.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania