POMNIK ŻOŁNIERZY (na Targu Drzewnym)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Odsłonięcie pomnika Żołnierzy na Targu Drzewnym, 1904, fot. Gottheil & Sohn
Pomnik Żołnierzy po odsłonięciu
Pomnik około 1910
Pomnik Żołnierzy, po 1945
Pomnik Żołnierzy, 1946

POMNIK ŻOŁNIERZY, na obecnym Targu Drzewnym, poświęcony żołnierzom z Gdańska i okolic, biorącym udział w wojnach pruskich w latach 1864, 1866 i 1870–1871, odsłonięty 8 V 1904 roku. Powstał z inicjatywy stowarzyszenia kombatantów Borussia–Danzig, przy poparciu Ottona Trampego, według projektu prof. Christiana Behrensa z Wrocławia.

W formie wyrastającego z sześciokątnej fontanny obelisku-fontanny z wapienia würzburskiego (znad Menu), wysokość 14 m. Przedstawiał trzech siedzących germańskich wojowników, usytuowanych od najstarszego do najmłodszego, symbolizujących wojny: z Danią o Szlezwik i Holsztyn (z datą nad głową wojownika z 1864 i miejscami bitew: Jasmund, Friedericia, Düppel i Alten), z Austrią (nad głową data 1866 i nazwy bitew: Nachod, Trautenau, Münchengrätz, Soor, Königgrätz i Tobetschan), z Francją (nad głową data 1870–1871 i nazwy bitew: Weißenburg, Wörth, Mars la Tour, Gravelotte, Noisseville, Sedan, Straßburg, Metz, Neubreisach, Amiens, An der Lisaine i Paris). Po zachodniej stronie, na misie fontanny niemiecki napis: POWIAT MIEJSKI GDAŃSK i POWIATY ZIEMSKIE GDAŃSKIE WYŻYNY i GDAŃSKIE NIZINY NA PAMIĄTKĘ SWOIM SYNOM POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ.

9 VII 1946 Miejska Rada Narodowa powzięła decyzję o jego likwidacji; próba wysadzenia pomnika w powietrze przez Biuro Odbudowy Portów nie powiodła się; rozbity do 1 VIII 1946 za pomocą ściągającego go czołgu. W 1965 miejsce zniszczonego pomnika zajął pomnik króla Jana III Sobieskiego.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania