PIÓRKOWSKA BARBARA, pisarka, poetka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Barbara Piórkowska
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

BARBARA PIÓRKOWSKA (ur. 1974 Gdańsk) pisarka, poetka. Absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała jako dziennikarka w „Gazecie Wyborczej” w Gdańsku, współpracowała z kwartalnikiem literackim „Migotana, Przejaśnienia...” oraz przygotowywała polską edycję „The Sun” dla emigracji w Londynie.

Autorka powieści Szklanka na pająki (Warszawa 2010) oraz Utkanki (Gdańsk 2014) oraz tomików poetyckich: Żyrafa (1994), Lot anioła nad miastem, International (2012), Syberia (Gdańsk 2016), audiobooka poetyckiego Piękno oraz tekstów do piosenek Natalii Grzebały (płyta Piórko). W 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbyła się premiera spektaklu Utkani na podstawie powieści Utkanki. Projekt zrealizowany został przez Twórczy Kolektyw: Monikę Jarząbek (adaptacja tekstu i reżyseria) i Izę Meronk (oprawa wizualna, graficzna oraz efekty dźwiękowe) oraz zespół teatralny DDS, założony przez osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu z Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w ramach projektu Nowy Port. Była członkinią komisji Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca (2012–2017).

W 2004 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, w latach 2004 i 2005 była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, w 2010 laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo”. W 2015 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za lekkość pióra, za kobiecość w literaturze oraz z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej.

Po zdiagnozowaniu nowotworu krwi, 9 V 2017 w Instytucie Kultury Miejskiej zorganiozowano na jej rzecz koncert charytatywny (z udziałem m.in. Olo Walickiego i Mikołaja Trzaski), z aukcją przekazanych przez przyjaciół przedmiotów. Podczas koncertu otrzymała Nagrode Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury za całokształt pracy twórczej oraz za wydanie książki Syberia, a od marszałka Mieczysława Struka nagrodę finansową za całokształt twórczości. ABI

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania