PASZKIEWICZ YACH, reżyser, animator kultury

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Yach Paszkiewicz z żoną Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz i Larrym Okey Ugwu, 2012
Yach Paszkiewicz, 2015

YACH PASZKIEWICZ (właśc. Jan Paszkiewicz) (4 IX 1958 Bydgoszcz – 13 XII 2017 Sopot), reżyser, operator, autor animacji, grafik, animator kultury. W 1978 ukończył Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy. W 1987 został absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach był asystentem na tej uczelni – w Zakładzie Kształtowania Form Plastycznych (ZKFP) u prof. Romualda Drzewieckiego; od 1998 adiunktem. Między innymi dzięki jego staraniom ZKFP przekształcił się w 1998 w Zakład Plastyki Intermedialnej, pierwszą w Polsce komputerową pracownię intermedialną.

Był współtwórcą Grupy Artystycznej Yach-Film, która w grudniu 1989 zorganizowała „edycję zerową” Yach Film Festiwalu, podsumowującą dorobek członków grupy. Artyści prezentowali symultanicznie w różnych polskich miastach własne filmy, stworzone w estetyce bliskiej wideoklipowi. Na fundamencie tej imprezy powstał organizowany w Trójmieście od 1991 Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, odgrywający pierwszoplanową rolę w promocji i upowszechnianiu wideoklipu jako formy wypowiedzi artystycznej. Miejsce powstania festiwalu i kolejnych jego edycji wiąże się z przyjazdem Paszkiewicza w 1990 do Gdańska; na początku lat 90. tworzył on tu wideoklipy zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz nawiązał współpracę z Programem II TVP i z TVP Gdańsk.

Był współtwórcą oprawy graficznej festiwali muzycznych w Jarocinie, pierwszej czołówki „Teleekspresu”, „Szansy na sukces”, finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na początku lat 90. współpracował z Jerzym Owsiakiem przy realizacji jego programu „Róbta co chceta”. Od 1991 przez dwa lata brał udział w realizacji programu telewizyjnego „Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów”. W 1993 otrzymał Bursztynowy Ekran na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za teledysk zespołu No Limits Stay on the River Bank. Jego dorobek to kilkanaście filmów dokumentalnych, udział w realizacji wielu programów TV oraz realizacja ponad 600 wideoklipów. W 2000 jego wideoklip do piosenki zespołu Kult 45–89, nagrodzony Grand Prix na Yach Film Festiwalu (1993), został wybrany przez internautów najlepszym polskim teledyskiem lat 90. W 2003 razem z Jerzym Owsiakiem zrealizował pełnometrażowy film Przystanek Woodstock – najgłośniejszy film polski. W 2006 w Gdańsku założył własną autorską szkołę wideoklipu.

W 2007 został nominowany za całokształt twórczości do nagrody Gdańszczanin Roku. Dwa razy nominowano go do nagrody Fryderyk: za wideoklipy Kumple Janosika zespołu Big Cyc (2000; wraz z żoną Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz) i Koledzy duetu Maciej Maleńczuk – Wojciech Waglewski (2008). Jego prace znalazły się na wystawie Ukryta dekada (2009), prezentującej dokonania pionierów polskiej sztuki wideoartu. W 2014 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej.

Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym nr 5, Łostowickim. JAK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania