PASZKE ROMAN, budowniczy jachtów, żeglarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Roman Paszke na katamaranie „Gemini” wyrusza w samotny rejs dookoła świata, 2011

ROMAN PASZKE (ur. 25 V 1951 Gdańsk), kapitan i budowniczy jachtów. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, żeglarzy morskich, znany głównie z udziału w spektakularnych, ekstremalnych wyścigach oceanicznych. Czterokrotny mistrz Polski w klasach morskich, dwukrotny wicemistrz Polski w olimpijskiej klasie Tornado.

W 1989 zrealizował pionierski w polskich warunkach projekt budowy supernowoczesnego jachtu regatowego „Gemini” klasy 1 t, o kadłubie z włókien węglowych. Kolejnymi projektami realizowanymi pod jego kierunkiem były jachty „MK Café Premium” (1995) i „MK Café” (1996) klasy ILC 40. Na tym ostatnim w 1997 zdobył w międzynarodowej ekipie trzech jachtów słynny Admiral’s Cup. Z jego inicjatywy i pod dowództwem, w ramach programu „The Race”, katamaran „Warta Polpharma” wystartował w kończących Tysiąclecie Gdańska regatach wielokadłubowców dookoła świata. Polski jacht, w regatowej stawce najmniejszy i najstarszy (zbudowany w 1987, długość – 25,66 m), mimo awarii kadłuba w ostatnim etapie, ukończył wyścig po 99 dniach, 12 godzinach i 33 minutach, pokonując dystans 32 tysięcy mil morskich. Za oba osiągnięcia otrzymał (1997 i 2001) najwyższe wyróżnienie w polskim żeglarstwie morskim, nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. W 2012 i 2013, na maxi-katamaranie „Gemini 3”, podejmował próbę samotnego opłynięcia świata bez zawijania do portu ze wschodu na zachód.

W 2016 otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W 2018 odznaczony medalem „Za zasługi dla gdańskiego sportu”, w 2022 medalem „De nihilo nihil fit” („Nic nie powstaje z niczego”) za wybitne osiągnięcia sportowe oraz wkład w rozwój sportu w województwie pomorskim. Mąż Magdaleny, z którą wziął ślub 6 VII 2013 na pokładzie katamarana „Gemini 3” w spockiej marinie. AG

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania