PANER HENRYK PIOTR, dyrektor Muzeum Archeologicznego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Henryk Paner

HENRYK PIOTR PANER (ur. 9 VII 1954 Konin), archeolog. Absolwent Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w 1981 roku, w latach 1982–1986 asystent, 1986–1991 adiunkt; kierownik naukowy w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (MAG) oraz inspektor do spraw archeologii Gdańska; od 1991 do 2014 dyrektor MAG i koordynator do spraw ochrony zabytków archeologicznych województwa pomorskiego; od 2012 doktor (rozszerzona wersja doktoratu: Średniowieczne świadectwa kultu maryjnego. Pamiątki pielgrzymie w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, 2013), od 2016 doktor habilitowany.

W okresie 1993–2010 utworzył Oddziały MAG na zamku w Gniewie, Skansen Grodzisko w Sopocie, Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew” w Gdańsku, Centralny Magazyn Zabytków Archeologicznych Pomorza Gdańskiego w Wejherowie. Inicjator i współtwórca ekspozycji archeologicznej w Wielkim Młynie, w XIII-wiecznych piwnicach klasztoru dominikanów pod pl. Dominikańskim i reliktów dwóch kościołów romańskich w Hali Targowej.

Od 1993 kierownik 20 ekspedycji do Sudanu (badania w Sennar, IV i VI katarakta Nilu, świątynia w Awalib, badania pustyni Butana i Bayuda). Redaktor rocznika „Pomorania Antiqua”, twórca i redaktor periodyków: „Archeologia Gdańska”, „Fontes Commentationesque ad Res Gestas Gedani et Pomeraniae”, „Gdańsk Archaeological Museum African Reports”.

Od 2009 członek międzynarodowego stowarzyszenia Explorers Club z siedzibą w Nowym Jorku, od 2010 członek Komitetu Sterującego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Nubiologicznych (International Society of Nubian Studies). Laureat m.in. Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za badania archeologiczne w Sudanie (2002).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania