NOWOSIELSKI ROMAN, sędzia

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Roman Nowosielski

ROMAN NOWOSIELSKI (ur. 11 V 1957 Lębork), sędzia Trybunału Stanu w latach 2005–2007, 2007–2011. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego ukończył w 1980. Odbył aplikację sądową i orzekał jako asesor w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, uniewinniając działaczy opozycji. Adwokat od 1987, w 1994 założył kancelarię prawniczą Nowosielski, Gotkowicz i Wspólnicy S.C., obecnie jako Nowosielski, Gotkowicz i Partnerzy – Adwokaci i Radcy Prawni w Gdańsku.

Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym. Reprezentował „Dziennik Bałtycki” w sporze z byłym premierem Janem Krzysztofem Bieleckim, byłego premiera Jerzego Buzka w sporze z gen. Sławomirem Petelickim, dziennikarzy „Życia” w sprawie z powództwa Aleksandra Kwaśniewskiego. Reprezentował Lecha Wałęsę i prezydenta Bronisława Komorowskiego, był także pełnomocnikiem Rodzin Katyńskich w wygranym procesie z Federacją Rosyjską przed ETPCz w Strasburgu w sprawie odpowiedzialności za mord w Katyniu.

W 2001 założył Krajowe Centrum Reprywatyzacji – pierwszą polską firmę prawniczą, która walczy o odzyskanie mienia zagrabionego przez komunistów, doprowadzając między innymi do zwrotu gdańszczanom budynków odbudowanych po II wojnie światowej, zwrotu lasów zagrabionych rodzinie dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 oraz do uchwalenia ustawy wprowadzającej rekompensatę za mienie zabużańskie pozostawione przez repatriantów na wschodzie.

Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 25-lecia Podpisania Porozumień Sierpniowych i Powstania NSZZ „Solidarność”, Brązowym i Srebrnym Medalem Ministra Sprawiedliwości, Medalem Wojewody Pomorskiego Sint sua Praemia Laudi, Medalem Księcia Mściwoja II nadanym przez Radę Miasta Gdańska (2009). W 2009 Radiowa Osobowość Roku Radia Gdańsk. Otrzymał Złoty Paragraf „Gazety Prawnej” dla najlepszego adwokata w 2007. RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania