MAZOLEWSKI WOJCIECH, basista, kompozytor

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wojciech Mazolewski podczas koncertu z okazji 30 lat pracy artystycznej, Targ Węglowy 2016

WOJCIECH MAZOLEWSKI (ur. 27 III 1976 Gdańsk), basista, kompozytor, założyciel i lider Pink Freud, Wojtek Mazolewski Quintet. Zaczynał od punka, w wieku 11 lat grał w zespole Iwan Groźny swojego brata Jerzego Mazolewskiego Mazzolla. Występował w zespołach zaliczanych do yassu: Inżynier Kaktus i Arythmic Perfection. Założył eklektyczną supergrupę Bassisters Orchestra, w której skład weszli: Fisz, Emade, Bunio, Macio Moretti i Mikołaj Trzaska. Od 2000 lider zespołu Pink Freud, jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych XXI wieku, z którą wydał osiem płyt. Z Olgierdem (Olem) Walickim, Kubą Staruszkiewiczem i członkiniami teatru Dada von Bzdülöw tworzy projekt Zespół Cieśni i Tańca. Wydał również solową płytę Grzybobranie, nowoczesną wariację na temat klasyka polskiego jazzu: Winobrania Zbigniewa Namysłowskiego.

Współpracował m.in. z Petem Warehamem, Dennisem Gonzalesem, Timem Bernem, Tomaszem Stańką, Johnem Zornem, Tymonem Tymańskim i Andrzejem Smolikiem. W latach 2011 i 2012 odbył trasy koncertowe po Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Tworzy muzykę filmową i teatralną.

Laureat między innymi nagrody III Programu Polskiego Radia za płytę Pink Freud Monster of Jazz (2010), trzykrotnie wygrywał z tym zespołem w kategorii najlepszy zespół elektryczny według „Jazz Forum” (2007, 2008, 2010), od kapituły Stowarzyszenia Melomani otrzymał Jazzowego Oscara (2007) oraz, ponownie od radiowej Trójki, nagrodę Mateusza (2011). „Radiowa Osobowość Roku 2010” Radia Gdańsk. W latach 2015–2019 był członkiem Rady Kultury Gdańskiej. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania